Elevii romi din Dăeşti au primit tablete din partea Arhiepiscopiei Râmnicului[2020-12-31]de Iulian DumitraşcuMai mulţi elevi romi din Dăeşti au primit zilele trecute tablete electronice conectate la internet gratuit, pentru a le facilita accesul la educaţia online. Achiziţionarea dispozitivelor electronice a fost posibilă datorită colaborării dintre Departamentul de misiune pentru romi al Arhiepiscopiei Râmnicului şi Asociaţia „Popa Soare” din Bucureşti. „Educaţia oferă copiilor posibilitatea de a îmbrăţişa multiculturalismul, să adopte valori tolerante”, a afirmat Pr. inspector Dorin-Nicolae Buda, coordonatorul Departamentului de misiune pentru romi. „Proiectele educaţionale pe care le desfăşurăm în mai multe localităţi din judeţul Vâlcea şi-au propus să favorizeze buna integrare a elevilor romi în mediul şcolar şi, totodată, să valorifice aspectele culturale în cadrul unor proiecte de bază, destinate să pună capăt stigmatizării şi a stereotipurilor”, a mai spus el. Departament de catehizare a romilor, aflat sub patronajul Arhiepiscopiei Râmnicului, este primul de acest tip din Patriarhia Română. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1390, Ultimul acces: 2026-06-24 16:09:43
|
Timp total: 0.03s...
[]:1