Noua casă a văduvei cu 7 copii din Târgu Lăpuş, este aproape gata. Parohia a mobilizat comunitatea[2020-12-31]de Gheorghe AnghelÎn mai puţin de o lună, noua casă a Domnicăi Moldovan, din Târgu Lăpuş, este gata la roşu. Vechiul imobil a fost distrus de un incendiu în data de 7 decembrie. Parohia „Înălţarea Domnului” din oraş a lansat un apel pentru construirea unei locuinţe şi a mobilizat comunitatea, astfel că lucrurile s-au mişcat cu rapiditate. Părintele Protopop Florin Stan, parohul de la Târgu Lăpuş, s-a implicat personal în proiectul filantropic dedicat văduvei cu şapte copii. Astăzi (29 decembrie – n.r.) am făcut o scurtă vizită pe şantier împreună cu dnul primar Mitru Leşe şi cu dnul Hatos Ovidiu (coordonatorul lucrărilor din şantier). Am constatat că în zilele următoare va fi finalizată lucrarea de construire şi finisare a casei. De asemenea, prin grija unor binefăcători este pregătit şi mobilierul pentru această familie. Până în prezent, în contul Parohiei Ortodoxe „Înălţarea Domnului” au fost trimise donaţii în valoare de 12.295 lei. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 964, Ultimul acces: 2026-06-24 06:44:14
|
Timp total: 0.03s...
[]:1