A patra cateheză din Advent a PS Iosif Păuleţ[2020-12-29]Miercuri, 23 decembrie 2020, în Catedrala „Sfânta Fecioară Maria, Regină” din Iaşi, Preasfinţitul Iosif Păuleţ a celebrat Sfânta Liturghie şi a ţinut cea de-a patra cateheză din timpul Adventului. Această ultimă cateheză a fost dedicată Sfintei Fecioare Maria, Maica şi Steaua speranţei.Cateheza s-a deschis cu un moment de rugăciune şi de invocare a Duhului Sfânt. Apoi, a fost proclamat fragmentul evanghelic care relatează vizita magilor care, călăuziţi de stea, au ajuns la Pruncul Isus. Pornind de la acest fragment, Preasfinţitul a evidenţiat că „nu putem să nu observăm cel puţin o asemănare între steaua care i-a condus pe magi la ieslea din Betleem şi Sfânta Fecioară Maria, steaua care conduce pe orice om la Cristos, speranţa întruchipată”. De asemenea, a precizat că Maria este Steaua speranţei atunci când nu ştim ce drum să alegem în viaţă, când nu mai avem puterile necesare să parcurgem calea noastră, când ne abatem de la cale şi ne pierdem reperele. În toate aceste situaţii, „priveşte la Stea, cheam-o pe Maria, ea este stea luminoasă care conduce la Isus”. În a doua parte a catehezei, Episcopul nostru de Iaşi a vorbit despre Maria, Maica speranţei noastre. Ea este Maica speranţei, deoarece l-a născut pe Cristos, speranţa pentru toate popoarele, pentru fiecare om. „Cine se roagă Sfintei Fecioare are parte de o înnoire interioară, găseşte în Isus speranţa sa, şi astfel se naşte în el virtutea speranţei”. De asemenea, Preasfinţitul a oferit trei motivaţii pentru a putea spera: să ştim că viaţa noastră are un sens, să descoperim că acest sens al vieţii noastre este unul pozitiv şi să credem că acest sens care începe aici pe pământ depăşeşte timpul şi se înrădăcinează în veşnicie. La sfârşitul catehezei, PS Iosif i-a invitat pe cei prezenţi să păstreze un moment de meditaţie pe un fundal muzical. Acest moment muzical a fost susţinut de tânăra violoncelistă Clara-Sofia Lupaşcu acompaniată la orgă de Octavian Bişoc. După acest moment, mai multe persoane prezente în Catedrală au dorit să îi mulţumească PS Iosif pentru aceste cateheze din Advent, dar şi să împărtăşească câteva ceva din experienţa lor şi să dea o mărturie de speranţă. Astfel, Gabriela Knacoski, membră a corului mare al Catedralei, a dorit să prezinte cum, diagnosticată fiind cu virusul Covid-19, nu şi-a pierdut speranţa şi a depăşit boala. Marcu Tereza a vorbit despre faptul că, deşi face parte dintr-un grup foarte mic, doar cinci membri, Legio Mariae continuă să desfăşoare o activitate discretă şi redusă, fiind un laborator de speranţă în atelierul parohiei „Adormirea Maicii Domnului”. Gheorghe Ciocoiu, membru într-un grup de rugăciune al parohiei, Rozarinii Catedralei, a vorbit despre modul în care a descoperit importanţa şi puterea rugăciunii Rozariului atunci când a trecut prin momente mai dificile în viaţă; atunci înţeles că, în aceste vremuri dificile, doar rugăciunea ne poate ajuta să mergem împreună pe calea speranţei. Brigita Simon, un tânăr vlăstar al parohiei, a vorbit despre experienţa ei din timpul pandemiei şi despre bucuria retrăită în momentul în care s-a reîntors „acasă”, adică la Biserică şi a putut să participe la Sfintele Liturghii după carantina din primăvară. În sfârşit, Dragoş Florean a vorbit despre ceva invizibil şi foarte „contagios”, despre iubirea lui Dumnezeu pentru om. A povestit convertirea sa, modul în care a redescoperit „steaua polară” a vieţii, sensul în viaţă. Această ultimă cateheză din Advent s-a încheiat cu recitarea unui psalm al speranţei şi cu binecuvântarea finală. În încheiere, o mulţumire sinceră tuturor acelora care au participat la această cateheză şi acelora care au ales să împărtăşească din experienţa lor şi să dea o mărturie de speranţă. (pr. Iosif-Claudiu Doboş pentru Ercis.ro) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 722, Ultimul acces: 2026-06-24 22:10:45
|
Timp total: 0.03s...
[]:1