Prin implicarea Bisericii, romii din Bucşani au primit daruri[2020-12-28]de Iulian DumitraşcuRomii din localitatea vâlceană Bucşani au primit daruri în cadrul Programului eparhial „Av paś o Del – Vino lângă Dumnezeu”. Programul a fost dezvoltat şi implementat de Arhiepiscopia Râmnicului. Acţiunea din 22 decembrie s-a concretizat cu sprijinul oferit de Parohia „Toţi Sfinţii” din Râmnicu-Vâlcea. Familiile de romi din Bucşani au primit haine, încălţăminte, alimente şi jucării, care le-au fost donate de enoriaşii parohiei. În Arhiepiscopia Râmnicului funcţionează un Departament de catehizare a romilor, primul de acest tip din Patriarhia Română, şi este condus de Pr. inspector Dorin-Nicolae Buda. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 628, Ultimul acces: 2026-06-25 01:39:01
|
Timp total: 0.06s...
[]:1