Retrospectivă 2020: Principalele hotărâri luate de Sfântul Sinod anul acesta[2020-12-29]de Gheorghe AnghelSfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române s-a întrunit pe parcursul anului 2020 de trei ori, în februarie, iulie şi în septembrie. Printre hotărârile cele mai importante, reamintim alegerea unui Episcop vicar la Cluj şi a unui nou Arhiepiscop la Suceava. Episcop vicar la Cluj În prima şedinţă de lucru din an, sinodalii au ales Episcop vicar pentru Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului. Părintele Arhimandrit Benedict Vesa a fost hirotonit episcop în data de 23 februarie şi poartă titulatura de Preasfinţitul Părinte Benedict Bistriţeanul. Un nou ierarh în Sinod. Preasfinţitul Părinte Benedict Bistriţeanul. Sursă Foto: Radio Renaşterea Sfântul Sinod a aprobat şi înfiinţarea în cadrul Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” a Universităţii din Bucureşti a unui nou program de studii universitare de master intitulat Managementul economic şi administrarea unităţilor bisericeşti, domeniul – Teologie, forma de învăţământ cu frecvenţă. A fost ales un nou Arhiepiscop la Suceava Din luna iulie, Eparhia Sucevei şi Rădăuţilor are un nou Arhiepiscop. Actualul ierarh, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic a fost ales în şedinţa sinodală din vară cu 30 de voturi din 46 de voturi valid exprimate. Întronizarea a avut loc în 26 iulie, la Suceava. Noul arhiepiscop a fost întronizat la Suceava Ierarhul îi urmează Arhiepiscopului Pimen la conducerea eparhiei. În şedinţa din iulie, Sfântul Sinod a aprobat înfiinţarea unui post de arhiereu-vicar pentru Episcopia Devei şi Hunedoarei. În ceea ce priveşte calendarul bisericesc pentru anul 2021, au fost înscrise mai multe duminici şi sărbători: Duminica Femeilor creştine; Duminica Familiei Creştine (în apropierea zilei de 15 mai) Sărbătoarea Sfintei Xenia din Petersburg. Calendarul ortodox bisericesc pe 2021. Noutăţi şi formate de prezentare Sfântul Sinod a luat act şi de contribuţia Patriarhiei Române la sprijinirea persoanelor afectate de pandemia cu COVID-19 pe perioada stării de urgenţă. Ajutorul cuantificabil financiar oferit de Biserica Ortodoxă Română a fost de 20.896.872 lei. Intensificarea activităţilor dedicate pastoraţiei familiei În şedinţa de lucru din toamnă, Sfântul Sinod a apreciat că în acest an marcat sever de pandemie, Biserica şi-a adecvat metodele sale de pastoraţie unei realităţi dificile, transmiţând mesajul Evangheliei inclusiv în mediul online. Ca urmare a situaţiei generate de pandemie, sinodalii au solicitat tuturor parohiilor intensificarea activităţilor dedicate pastoraţiei familiei, precum şi cultivarea relaţiei dintre familie şi Biserică şi i-a îndemnat pe toţi credincioşii să cultive, prin rugăciune şi fapte de caritate, educaţia creştină a copiilor şi tinerilor, acordând sprijin spiritual şi material mai ales familiilor defavorizate. Pe parcursul anului, ierarhii români au luat la cunoştinţă şi au evidenţiat diferite acte legislative. În şedinţa din iulie a fost apreciată declararea de către Parlamentul României a zilei de 16 august ca Zi Naţională pentru comemorarea martirilor Brâncoveni şi de conştientizare a violenţelor împotriva creştinilor. În toamnă, sinodalii au luat act de legile 137 şi 138/2020 pentru declararea lui Mihai Viteazul şi a personajelor istorice Horea, Cloşca şi Crişan ca martiri şi eroi ai naţiunii române şi pentru comemorarea la data de 8 noiembrie a Martirilor Români de la Beliş. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 680, Ultimul acces: 2026-06-23 12:59:51
|
Timp total: 0.03s...
[]:1