De hramul Asociaţiei Femeilor Ortodoxe, Arhiepiscopul Ciprian a binecuvântat noul centru social[2020-12-30]de Iulian DumitraşcuArhiepiscopul Ciprian a binecuvântat sâmbătă noul centru social al Asociaţiei Femeilor Ortodoxe din Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei. Evenimentul a avut loc de hramul Asociaţiei, Soborul Maicii Domnului, şi la împlinirea unui an de la sfinţirea vechiului centru social. Preşedinta Asociaţiei, doamna Ana Săcrieru, a îndemnat reprezentantele comunităţilor locale să continue activităţile, în pofida dificultăţilor generate de Covid-19, şi a făcut apel la „forţa pe care o dă continuitatea de peste veac” a Asociaţiei Femeilor Ortodoxe din Eparhia Buzăului şi Vrancei, succesoarea fostei Societăţi Ortodoxe Naţionale a Femeilor Române, înfiinţată în Vrancea, în 1913, de Episcopul Teodosie Atanasiu, iar în Buzău, în 1927, de Episcopul Ghenadie Niculescu. „Să conştientizăm importanţa continuităţii, singura care ne dă tărie, forţă, singura care ne onorează în faţa istoriei, indiferent în ce vremuri vitrege ne aşază ea vieţile”. „În aceste condiţii, indiferent cât de mult ne sunt, astăzi, agresate valorile creştine care definesc însăşi identitatea noastră, ştiind că şi înaintaşele noastre au trăit vremurile cumplite din război, dar au putut totuşi îndeplini scopul nobil social-educaţional al Asociaţiei chiar şi în acele vremuri, pentru a rezista şi a ne îndeplini misiunea asumată, putem face recurs la forţa acestei continuităţi pe care, de altfel, trebuie să o şi apărăm cu orice preţ”, a afirmat Ana Săcrieru. Arhiepiscopul Ciprian a subliniat că Asociaţia Femeilor Ortodoxe este parte componentă din structura Centrului Eparhial al Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei, alături de celelalte sectoare de activitate, şi a apreciat eforturile membrelor Asociaţiei. „Ne bucurăm să fim împreună de hramul Asociaţiei Femeilor Ortodoxe din Eparhia noastră, la sărbătoarea «Soborul Maicii Domnului», mulţumindu-i Sfintei Fecioare Maria că v-a ajutat, anul acesta, să îndepliniţi, sub coordonarea doamnei preşedinte Ana Corina Săcrieru, multiple activităţi, în pofida contextului deosebit de greu în care ne-am aflat, cel puţin până acum”. Ierarhul a afirmat despre centrul social sfinţit că este „dovada concretă a implicării cu seriozitate şi încredere în realizarea obiectivelor asumate de Asociaţia Femeilor Ortodoxe din Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei”. „Sunt convins că şi această lucrare, asemenea tuturor celor împlinite cu trudă şi speranţă, este menită să dureze în timp şi să fie de un real folos tinerilor creştini”, a spus Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei. În noul spaţiu vor fi realizate în continuare activităţile cu care Asociaţia Femeilor Ortodoxe a obişnuit comunitatea locală: acţiuni sociale pentru persoane defavorizate, activităţi de întrajutorare şi ateliere pentru copii. Fondurile vor fi asigurate şi din vânzarea de covoare de lână manufacturate. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 882, Ultimul acces: 2026-06-20 20:05:54
|
Timp total: 0.03s...
[]:1