Arhiepiscopia Romanului: De Crăciun, 4000 de copii au învăţat să daruiască[2020-12-30]de Gheorghe AnghelArhiepiscopia Romanului şi Bacăului a organizat un proiect filantropic în urma căruia peste 4.000 de copii din eparhie au învăţat să dăruiască, iar alţi 4.000 au primit cadouri cu prilejul Sărbătorii Naşterii Domnului. Proiectul „Vrei să fii bun de Crăciun?” a fost lansat la începutul lunii noiembrie şi a avut scop dublu: atât filantropic, cât şi educaţional. „Proiectul şi-a propus iniţial identificarea a minim 500 de copii din mediile defavorizate de pe teritoriul întregii eparhii a Romanului şi Bacăului, copii ce urmau să primească de la semenii lor (copii de vârsta lor, cu posibilităţi financiare) cadoul mult visat, în ziua de Crăciun”, a precizat pr. Ilarion Mâţă, coordonatorul activităţii sociale. Obiectivul iniţial a fost depăşit, deoarece „până la data de 29.12.2020 s-au strâns 4237 de scrisori sau desene din partea copilaşilor mai puţin fericiţi şi tot atâtea cadouri de la copiii care au putut rupe din ceea ce li se cuvenea lor şi au dăruit celor de aceeaşi vârstă ca şi ei, la care exista posibilitatea să nu primească nimic sub bradul de Crăciun”. Imagini de la distribuirea darurilor. Foto credit: Arhiepiscopia Romanului şi Bacăului Campania a fost posibilă prin implicarea directă a tuturor protopopiatelor si ONG – urilor eparhiei care au răspuns afirmativ iniţiativei Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului şi au identificat copiii din mediul defavorizat, dar şi copiii care au dorit să ofere daruri. Din totalul de 4237 cadouri, 2507 au fost strânse numai din Protopopiatul Bacău şi distribuite copiilor din parohii, mai ales celor din mediul rural. Concert caritabil În cadrul programului filantropic a fost organizat şi un concert caritabil online intitulat „Ajutăm şi Colindăm!” „Acest eveniment s-a desfăşurat în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Ioachim, care a participat şi colindat alături de celelalte cete de colindători din eparhie. Obiectivul principal al acestui concert de colinde tradiţionale a fost unul caritabil, prin dorinţa Înaltpreasfinţitului Ioachim de a oferi un sprijin financiar pentru doi copii cu probleme medicale severe din eparhia noastră, ce necesită tratamente oncologice şi intervenţii chirurgicale în străinătate”, a spus Pr. Ilarion Mâţă, consilier social Arhiepiscopia Romanului. Pe lângă ajutorul oferit direct de ierarh, cei care au participat la evenimentul caritabil, în loc de bilet la concert, au oferit o suma de bani pentru a sprijini pe cei doi copii bolnavi, Vlad şi Alexandru, şi pe familiile lor, aflate într-o situaţie financiară critică. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 749, Ultimul acces: 2026-06-23 06:43:35
|
Timp total: 0.05s...
[]:1