Arhim. Ciprian Zaharia, al cincilea ctitor al Măn. Bistriţa – Neamţ, a fost pomenit la 13 ani de la mutarea la Domnul - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Arhim. Ciprian Zaharia, al cincilea ctitor al Măn. Bistriţa – Neamţ, a fost pomenit la 13 ani de la mutarea la Domnul

[2020-12-26]
de Ştefana Totorcea

Părintele Arhimandrit Ciprian Zaharia, al cincilea mare ctitor al Mănăstirii Bistriţa – Neamţ, a fost pomenit sâmbătă la Mănăstirea Sfântul Vasile cel Mare – Bodeşti din judeţul Neamţ.
Arhimandritul Ciprian Zaharia s-a născut în data de 19 iunie 1931 la Boroaia, în judeţul Suceava, şi s-a călugărit la Mănăstirea Secu din judeţul Neamţ.
A absolvit Seminarul Teologic „Veniamin Costachi” de la Mănăstirea Neamţ şi Institutul Teologic de Grad Universitar din Bucureşti.
În 1979, Patriarhul Teoctist l-a rânduit stareţ al Mănăstirii Bistriţa din judeţul Neamţ, pe care a restaurat-o în câţiva ani, redându-i în­făţişarea originară şi consolidând majoritatea clădirilor, care erau aproape de ruină.
Astfel, cel de al 71-lea stareţ al acestei mănăstirii a devenit şi cel de al cincilea mare ctitor al ei, după domnitorii muşatini Alexandru cel Bun, Ştefan cel Mare, Petru Rareş şi Alexandru Lăpuşneanu.
Foto credit: Ziarul Lumina
Odată cu lucrările de renovare, stareţul a reînviat şi viaţa duhovnicească a mănăstirii. Aceasta a atras tinerii să intre în obşte.
Actualul Părinte Arhiepiscop Ioachim al Romanului şi Bacăului a fost primul monah tuns la Bistriţa de părintele Ciprian Zaharia, după 30 de ani de pauză în care nu se mai făcuse nicio călugărie.
Preasfinţitul Părinte Ieronim Sinaitul, Episcop-vicar patriarhal, a ucenicit şi el sub stăreţia Părintelui Arhimandrit Ciprian Zaharia.
Arhimandritul a fost părinte şi stareţ pentru mai multe generaţii de călugări.
A sprijinit monahi şi tineri să-şi termine studiile teologice şi a ctitorit numeroase schituri şi biserici. A fost stareţ al Mănăstirii Bistriţa până în luna noiembrie a anului 2005, când s-a pensionat.
A trecut la Domnul în a doua zi de Crăciun a anului 2007, de sărbătoarea Sf. Nicodim de la Tismana, un alt ctitor de mănăstiri.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 763, Ultimul acces: 2026-06-20 17:28:50