Mesajul de Crăciun din Betleem. Biserica Ierusalimului se roagă pentru pace şi pentru revenirea pelerinilor[2020-12-27]de Sorin IoniţeÎn mesajul de Crăciun, Patriarhul Teofil al Ierusalimului subliniază că Biserica nu este doar mărturia prezenţei benefice a lui Hristos întrupat pe pâmânt, ci şi continuatoarea misiunii Sale în lume. „Misiunea Sa de împăcare a lui Dumnezeu cu omul, a păcii, a iubirii, chiar a iubirii pentru duşmani, a sfinţirii şi a iertării păcatelor, a predate-o Trupului Său, Biserica, pe care ‹Hristos a iubit-o şi s-a dat pe Sine pentru ea› (Efeseni 5:25), şi El este Capul Ei”. Patriarhul subliniază importanţa capitală a Bisericii în viaţa societăţii, inclusiv în perioade grele: „Biserica îl primeşte pe om de la începutul vieţii sale până la moarte; prin Botez, face din om un membru al Ei, îl îmblânzeşte şi îi înfrumuseţează morala; se opune oricărui tip de violenţă; hrăneşte pe cei flămânzi, eliberează prizonierii; este oaza unei surse de apă vie în deşertul şi singurătatea oamenilor, un loc de rugăciune pentru vindecarea pacienţilor suferinzi de Covid-19 şi un furnizor de sprijin pentru cei afectaţi de măsurile de protecţie împotriva acestei pandemii”. Patriarhul Teofil transmite din Betleem că Biserica Ierusalimului şi Frăţia Sfântului Mormânt se roagă pentru binele tuturor şi duc lipsa pelerinilor la „magnifica Basilică” ridicată de împăraţii bizantini Constantin şi Justinian pe locul Naşterii Domnului. „Strigând cu bucurie ‹Prunc s-a născut nouă, un Fiu s-a dat nouă›, (Biserica Ierusalimului, n.r.) se roagă pentru pace în Orientul Mijlociu, pentru prosperitatea turmei sale de aici şi de peste tot în lume şi pentru venirea din nou a pioşilor pelerini, astfel încât să poată celebra Maica sărbătorilor împreună cu Maica Bisericilor, în locul în care s-a născut Stăpânul păcii”. Vezi mesajul integral de Crăciun pe site-ul oficial al Patriarhiei Ierusalimului. Biserica Naşterii Domnului din Betleem Construcţia iniţială care datează din perioada 326 – 339 a fost realizată la iniţiativa Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, iar biserica actuală a fost construită de Binecredinciosul Împărat Iustinian cel Mare în 530. În timpul cruciadelor, între 1165 şi 1169, interiorul bisericii a fost redecorat în întregime. Din 1852 Complexul Bisericii Naşterii din Betleem este administrat de romano-catolici şi de ortodocşi (Patriarhia de Ierusalim şi Biserica Apostolică Armeană). La finalul anului 2018 s-a finalizat un proces de renovare a bisericii care a durat 15 luni. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 706, Ultimul acces: 2026-06-23 12:59:40
|
Timp total: 0.03s...
[]:1