„Darurile Magilor” pentru Biserica Sf. Ştefan cel Mare din Viena: Obiecte şi cărţi liturgice - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

„Darurile Magilor” pentru Biserica Sf. Ştefan cel Mare din Viena: Obiecte şi cărţi liturgice

[2020-12-26]
de Ştefana Totorcea

Parohia Sf. Ştefan cel Mare din Viena a finalizat lucrările la subsolul încălzit, unde Părintele Mitropolit Serafim a oficiat Sfânta Liturghie de Crăciun. Cu doar câteva zile înainte fuseseră sfinţite obiectele liturgice şi cărţile de cult primite în dar de parohie de la 30 de familii de români. Părintele Paroh Emanuel Nuţu le-a numit „darurile magilor”.
„Încă din anul 2018 a venit din partea mai multor credincioşi (peste 30 de familii) dorinţa de a înzestra noua biserică cu toate cărţile liturgice necesare şi obiectele de cult frumos lucrate, prin care să se aducă slavă lui Dumnezeu”, a scris parohul pe pagina de Facebook a parohiei.
„Fie ca acest dar, asemănător darurilor magilor veniţi la Peştera Betleemului, să aducă ctitorilor bucuria întâlnirii cu Pruncul Iisus”, le-a urat el.
Oficierea slujbelor în subsolul bisericii a fost posibilă prin efortul substanţial al unor enoriaşi care au donat materiale şi au făcut voluntariat pentru a finisa spaţiile de la subsol.
Foto credit: Facebook / Sfântul Ştefan cel Mare din Viena
Pentru a putea păstra distanţarea socială recomandată de autorităţi în scopul prevenirii infecţiei cu SARS-Cov-2, părintele Emanuel Nuţu a sugerat ca membrii familiilor să participe pe rând, în cele trei zile de Crăciun, la Sfânta Liturghie.
În capela de la subsol a fost adusă şi Icoana Maicii Domnului „Pantanassa” – izbăvitoarea de cancer, dăruită de un grup de credincioşi. Este pictată în Sf. Munte Athos de un părinte care nu şi-a părăsit chilia de 40 de ani.
Prima liturghie oficiată la această biserică a avut loc anul acesta de Rusalii, care este hramul ei principal. Tot atunci, Părintele Mitropolit Serafim a sfinţit şi clopotele.
Este cea de a treia biserică ridicată de români la Viena. Lângă ea, prin implicarea părintelui paroh şi cu sprijinul Primăriei Sectorului 2 al Vienei, a fost construit şi un bloc de locuinţe pentru 47 de familii de români.
Părintele Emanuel Nuţu este bucovinean la origine, iar proiectul bisericii include şi pictura pereţilor exteriori în stilul frescei exterioare a bisericii Mănăstirii Voroneţ.
La Biserica „Sf. Ştefan cel Mare” din Viena se ajunge cu tramvaiul O, din Prater, în direcţia Bruno Marek Allee. Se poate intra prin laterala dreaptă, pe la turnul clopotniţă. Persoanele cu dizabilităţi sau mămicile cu cărucioare pot folosi liftul din laterala stângă.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 753, Ultimul acces: 2026-06-21 09:03:40