Filantropia Bistriţa-Năsăud: 400 de pachete cu daruri pentru cei vulnerabili şi colinde pentru vârstnici[2020-12-26]de Ştefana TotorceaFiliala Bistriţa-Năsăud a Asociaţiei Filantropia Ortodoxă a oferit aproximativ 400 de pachete substanţiale cu daruri de Crăciun în cadrul Campaniei umanitare „Îmbracă un copil orfan de Crăciun şi sprijină pe cei nevoiaşi”. Principalii beneficiari au fost copiii cărora părinţii nu-şi permit să le cumpere daruri: copiii orfani, cei cu dizabilităţi şi copiii din familii numeroase sau monoparentale. Aceştia au primit haine şi produse alimentare tradiţionale. „Cu ajutorul bunului Dumnezeu şi a oamenilor milostivi, prin care lucrează Dumnezeu, am adus bucurie, nădejde şi lumină la 143 de copii: 61 de la Centrul pentru protecţia copilului de pe strada Toamnei, 12 copii de la Casa de tip familial din cadrul centrului şi alţi 70 aflaţi în evidenţele noastre”, a declarat Părintele Marius Pintican, Preşedintele Asociaţiei Filantropia Ortodoxă Bistriţa-Năsăud. Asociaţia le-a oferit pachete şi celor 80 de familii în dificultate care primesc zilnic o masă caldă de la Cantina socială Sfânta Muceniţă Filofteia a asociaţiei. Daruri de Crăciun au mai ajuns la 40 de vârstnici lipsiţi de sprijin, la 30 de pacienţi dializaţi cărora asociaţia le asigură transportul pentru tratament şi la 50 de familii cu deficienţe de auz păstorite de Părintele Cătălin Mileşan. Nici cei 50 de deţinuţi de la Penitenciarul din Bistriţa nu au fost uitaţi. Darurile au ajuns la ei cu sprijinul Părintelui Ionuţ Vlaşin – preotul capelan. Asociaţia Filantropia Ortodoxă Bistriţa-Năsăud are în grijă şi 100 de vârstnici şi persoane cu nevoi speciale în centrele de la Cuşma, Maieru şi Târlişua. Aceştia au fost vizitaţi de cete de colindători şi de Crăciun au participat la mese festive, care să-i facă să se bucure de atmosfera sărbătorilor. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 816, Ultimul acces: 2026-06-20 16:29:47
|
Timp total: 0.03s...
[]:1