Românii din Episcopia Europei de Nord au oferit daruri substanţiale pentru 700 de bătrâni şi copii din ţară[2020-12-25]de Ştefana TotorceaEpiscopia Europei de Nord a anunţat joi încheierea distribuirii darurilor făcute de românii din Ţările Nordice românilor de acasă: 700 de copii şi vârstnici au primit cadouri substanţiale cumpărate de fraţii din diaspora nord-europeană. Majoritatea beneficiarilor au fost copiii din familii numeroase şi vârstnicii fără posibilităţi materiale. Distribuirea s-a făcut cu ajutorul voluntarilor de la parohiile din ţară. Credincioşii din Suedia, Danemarca şi Norvegia le-au oferit copiilor din nord-estul ţării îmbrăcăminte şi încălţăminte de iarnă, iar orfanii de la Valea Plopului au primit şi ei câte o cutie cu daruri similare. Caravana cu pachete a ajuns şi la familiile nevoiaşe din judeţele Vâlcea şi Gorj, care au primit îmbrăcăminte, încălţăminte şi calculatoare sau tablete pentru şcoala online. Pe lista lui Moş Crăciun au fost şi vârstnicii şi persoanele cu probleme de sănătate mintală din centrele sociale din judeţul Teleorman. În acelaşi judeţ, prin colaborarea cu Parohia Dobrogostea, românii din diaspora au trimis daruri copiilor din satele adiacente. O familie din judeţul Bistriţa-Năsăud şi una din judeţul Sibiu au primit un ajutor nesperat din partea unor voluntari ai Episcopiei Europei de Nord care le-au reparat acoperişul, iar în judeţul Bacău o tânără văduvă cu patru copii mici a primit ajutor pentru a-şi mobila casa. O familie cu 13 copii din judeţul Constanţa a primit ajutor pentru încălzire, iar copiii din Copşa Mică şi Valea Viilor au primit burse sociale mai consistente decât de obicei. În timpul anului, credincioşii din Episcopia Europei de Nord oferă lunar 100 de burse sociale în valoare de 25 de euro copiilor fără posibilităţi materiale din Copşa Mică, Valea Viilor şi Mediaş. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 724, Ultimul acces: 2026-06-20 21:03:36
|
Timp total: 0.06s...
[]:1