Episcopul Covasnei şi Harghitei: Fiţi oameni ai luminii Betleemului! Dumnezeu ne vrea luminaţi, nu panicaţi[2020-12-25]de Ştefana TotorceaPreasfinţitul Părinte Andrei ne îndeamnă în Pastorala de Crăciun să dăm naştere Pruncului Hristos în inimile şi viaţa noastră. „Iubiţii mei”, scrie el, „lăsaţi-L pe Hristos să se nască în sufletele voastre, fiţi oameni ai «luminii» Betleemului, oameni ai bucuriei; Dumnezeu ne vrea pe toţi luminaţi şi fericiţi, nicidecum panicaţi, isterizaţi, judecători, analişti, nepăsători şi neiubitori faţă de aproapele”. „Este vremea să învăţăm să ne bucurăm şi să căutăm sensul vieţii noastre în viaţa lui Hristos. Dumnezeu nu are pe nimeni de pierdut!”, scrie episcopul. El îi cheamă pe credincioşi să transforme actuala perioadă de încercare într-un „început al unui mod de viaţă mult mai frumos, mult mai bogat în cele duhovniceşti şi plin de sens”. Să facem la fel ca şi magii, spune părintele episcop, care, după ce I s-au închinat Pruncului, nu mai trec pe la Irod, ci se întorc „pe altă cale”. „Nu ne mai putem întoarce la casa noastră pe acelaşi drum al păcatului, al egoismului, al necredinţei, la viaţa de dinainte de a-L afla în ieslea Betleemului. Trebuie să urmăm un alt drum al vieţii, drumul cu Pruncul Iisus găsit la Crăciun”, scrie ierarhul. „Hristos Domnul S-a născut în Betleem, dar de 2000 de ani El vrea să se nască, să ia trup în inimile creştinilor”, scrie ierarhul. „Ne punem întrebarea: Unde este Pruncul Iisus născut în ieslea Betleemului? În ieslea inimilor noastre sau pribegeşte printre străini, alungat prin păcatele noastre, prin interesele de multe ori neîntemeiate, prin egoismul nostru, prin desconsiderarea noastră şi de multe ori prin necredinţă”, continuă Preasfinţitul Părinte Andrei. „Oare nu trebuie să fugă de noi? Nu cumva suntem contemporani cu pribegia Sa?” Putem urma drumul şi viaţa împreună cu El participând la viaţa liturgică, explică Episcopul Covasnei şi Harghitei. „La fiecare Sfântă Liturghie Hristos vine în ieslea proscomidiarului, e purtat pe Sfântul Disc, pentru ca apoi din Sfântul Potir, împărtăşindu-ne să devenim cu toţii trupul Lui şi să trăim viaţa Lui”, scrie el. „La fiecare sfântă Liturghie Hristos vrea să se nască şi să învie în noi, poporul Lui. De aceea Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie rămâne centrul întregii noastre vieţi duhovniceşti”, încheie episcopul. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 752, Ultimul acces: 2026-06-21 03:23:33
|
Timp total: 0.08s...
[]:1