Mărturie peste timp: Albumul foto „Viaţa Bisericii în timp de pandemie”[2020-12-25]de Ştefana TotorceaAlbumul fotografic „Viaţa Bisericii în timp de pandemie” a apărut în a doua parte a lunii decembrie la Editura Basilica a Patriarhiei Române. Volumul este rodul concursului de fotografie cu acelaşi titlu şi cuprinde o selecţie a celor mai bune imagini înscrise în competiţie. Cartea este publicată în tiraj restrâns, fără a fi comercializată, ci doar ca martor al primului concurs de fotografie organizat de Agenţia de ştiri Basilica şi ca mărturie istorică a unei perioade care a marcat deopotrivă lumea întreagă şi Biserica. Imaginile trimise de participanţii la concurs documentează activitatea filantropică a Bisericii Ortodoxe Române şi viaţa liturgică a clericilor şi credincioşilor în timpul stării de urgenţă şi al stării de alertă impuse de pandemia de coronavirus. Fotografiile au fost selectate din cele trimise de peste 400 de participanţi la concurs. Foto credit: Basilica.ro / Raluca Ene „Agenţia de ştiri Basilica a Patriarhiei Române a invitat, în luna iunie 2020, fotografi români din ţară şi din străinătate să îşi prezinte perspectiva asupra a ceea ce a însemnat Viaţa Bisericii în timp de pandemie”, scrie într-o notă editorială Aurelian-Nicolae Iftimiu, Directorul Agenţiei de ştiri Basilica şi iniţiatorul proiectului. „Biserici goale, dar umplute de rugăciunile clericilor. Credincioşi nevoiţi să poarte mască de protecţie sanitară, dar cu încredere mai mare în pronia lui Dumnezeu. Învierea Domnului proclamată în lumea reală, dar cu rezonanţă în spaţiul virtual. Văzute prin ochii fotografilor, au devenit o colecţie de imagini memorabile”, adaugă el. Părintele Patriarh Daniel a scris prefaţa volumului, intitulată „Pandemia ne îndeamnă la smerenie şi speranţă”. „Boala aceasta ne arată că viaţa şi sănătatea sunt daruri ale lui Dumnezeu pe care noi trebuie să le păstrăm, să le cultivăm, să le îngrijim”, precizează Preafericirea Sa. Foto credit: Basilica.ro / Raluca Ene „În fiecare zi Biserica se roagă, la sfârşitul slujbelor sale, pentru cei care sunt bolnavi, dar şi pentru cei care au grijă de ei, pentru a nu dispera, pentru a ne întări în credinţă cu speranţa că vom reveni la o stare în care să nu mai avem feţele acoperite cu măşti şi nici să păstrăm distanţă între noi, ci să ne manifestăm în mod firesc”, adaugă el. Patriarhul României oferă în continuare şi un cuvânt frumos despre semnificaţia suferinţei: „Cineva spunea că orice suferinţă este temporară. După o vreme, trece. Dar faptul de a fi suferit nu trece niciodată. devine bagajul spiritual al persoanei care a trecut prin suferinţă şi a transfigurat-o. A acceptat-o, iar Dumnezeu i-a binecuvântat-o şi a transformat-o în maturitate spirituală, în recunoştinţă faţă de Dumnezeu şi în experienţă a creşterii duhovniceşti. Să ne ajute Domnul Iisus Hristos să transformăm această perioadă de însingurare şi nelinişte într-o perioadă de speranţă, într-o perioadă de comuniune mai intensă cu Dumnezeu prin rugăciune şi comuniune mai intensă cu semenii noştri prin fapte bune.” Foto credit: Basilica.ro / Raluca Ene Câştigătorii concursului au fost Mihai Alexe, Andrei Candrea şi Georgiana-Mădălina Cimpoeru. Mihai Alexe, câştigătorul Premiului Întâi, a povestit despre instantaneul cu care a câştigat concursul, în care un părinte se roagă sprijinit de o cruce veche din apropierea Curţii Domneşti din Târgovişte: „De-a lungul timpului am avut foarte multe bucurii datorită pasiunii mele pentru fotografie, dar această fotografie mi-a adus una dintre cele mai mari bucurii şi speranţa că în Dumnezeu prin rugăciunea şi vocea preoţilor, o să trecem cu bine peste toate încercările”. Juriul concursului de fotografie a fost compus din Sorin Onişor şi fotografii Agenţiei de ştiri Basilica şi ai Ziarului Lumina: Raluca Ene, Mircea Florescu, Mihnea Păduraru, Luigi Ivanciu. Preşedintele de onoare a fost Preasfinţitul Părinte Varlaam Ploieşteanul, Episcop vicar patriarhal. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 779, Ultimul acces: 2026-06-22 07:47:11
|
Timp total: 0.06s...
[]:1