Oradea: La un an după ce şi-au pierdut bunicul şi casa, patru tineri au locuinţă nouă prin implicarea Bisericii - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Oradea: La un an după ce şi-au pierdut bunicul şi casa, patru tineri au locuinţă nouă prin implicarea Bisericii

[2020-12-25]
de Sorin Ioniţe

La finalul anului 2019, un incendiu le-a răpit celor patru tineri din Holod casa şi pe bunicul în vârstă de 88 de ani. Crăciunul îi găseşte acum în casă nouă datorită implicării preoţilor care au mobilizat mai multe persoane şi instituţii în proiectul numit „Să facem casă bună împreună”.
La acel moment, preotul paroh Andrei Ionuţ Laza, alături de credincioşii Parohiei orădene Holod, au venit în ajutorul acestora, oferindu-le, provizoriu, o casă de locuit, hrană zilnică, haine şi lemne pentru încălzire.
Următoarea instituţie care a sărit în ajutorul tinerilor a fost Protopopiatul Tinca. Cu binecuvântarea Episcopului Sofronie, Pr. Protopop Călin Ovidiu Popa a iniţiat proiectul „Să facem casă bună împreună”. Şi-a propus renovarea totală a casei afectate de foc, extinderea acesteia şi utilarea cu toate cele necesare.
A urmat o amplă campanie de strângere de fonduri, făcând apel, atât la preoţii şi credincioşii celor 62 de parohii din cuprinsul protopopiatului, cât şi la alţi donatori şi societăţi comerciale. A fost contractată o firmă de construcţii şi lucrările au început în luna mai a anului 2020.
Episcopul Oradiei s-a interesat personal de proiect şi a vizitat şantierul în data de 16 august.
În toamnă, noua locuinţă era deja renovată total, atât la interior cât şi la exterior. Casa a fost racordată la reţeaua de apă şi a fost instalat sistemul de canalizare şi cel de încălzire. S-au făcut toate finisajele necesare cu materiale de cea mai bună calitate, notează Episcopia Oradiei.
Au fost montate uşi din lemn stratificat şi geamuri din profil P.V.C.; s-a parchetat întreaga suprafaţă a casei şi s-au realizat lucrări de montare a gresiei şi a faianţei. Tot în toamnă s-a reuşit mobilarea şi utilarea totală a casei cu trei dormitoare, sufragerie şi bucătărie. Pentru tineri au fost achiziţionate şi electrocasnicele necesare, precum: frigider, maşină de spălat, cuptor cu microunde, maşină de spălat vase, televizor etc.
Toate lucrările de contrucţie, renovare, mobilare şi utilare au depăşit, în cele din urmă, suma de 200.000 Ron.
În data de 21 decembrie 2020 a fost sfinţită noua casă. Slujba a fost oficiată de Pr. Laurenţiu Lazăr, consilier social-filantropic la Centrul Eparhial al Episcopiei Ortodoxe a Oradiei, alături de Protopopul de Tinca şi Parohul din Holod.
Mai multe firme au fost implicate în proiect, dar şi autorităţile locale din comuna Holod, elevii şi cadrele didactice ale Liceului Vocaţional Pedagogic „Nicolae Bolcaş” din Beiuş şi alte persoane.
Vezi mai multe detalii pe site-ul oficial al Episcopiei Oradiei.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 762, Ultimul acces: 2026-06-20 03:08:26