IPS Laurenţiu: Hristos se naşte ca prunc din dragoste pentru om şi din respect pentru libertatea lui[2020-12-24]de Ştefana TotorceaMitropolitul Ardealului le transmite credincioşilor în Pastorala de Crăciun că vor învinge teama de necazurile din lume şi tristeţea numai dacă îşi vor hrăni mintea cu Adevărul Evangheliei. Acesta le va descoperi un Dumnezeu care s-a întrupat din dragoste pentru om şi din respect pentru libertatea lui. „Praznicul Naşterii Domnului îl aşteptăm cu nerăbdare în fiecare an şi, oricâte necazuri am avea de înfruntat, acum găsim un moment de bucurie”, scrie Înaltpreasfinţitul Părinte Laurenţiu. El subliniază că Mântuitorului Iisus Hristos „Se naşte în timpul unui recensământ; şi în astfel de condiţii grele, Maica Preacurată, fiind în călătorie şi negăsind nici un loc potrivit, L-a născut pe Fiul lui Dumnezeu într-o iesle de boi, în condiţii de umilinţă şi smerenie”. „Aşa a dorit El să vină la noi, nesilindu-ne cu nimic libertatea noastră, ci dorind doar să ne câştige pe noi cu dragostea Sa, să ne îmbogăţească pe noi prin coborârea Sa”, explică mitropolitul. „Dumnezeu este Stăpânul absolut al tuturor făpturilor, El conduce istoria lumii, El proniază şi poartă de grijă de întreaga făptură, însă într-un mod unic: plin de iubire şi de respect faţă de libertatea umană”. „El, Făcătorul cerului şi al pământului, alege să Se ascundă sub haina trupului, să vină în lume în chipul smerit al unui Prunc nevinovat, pentru a atrage prin iubire pe om la Sine, şi nu prin forţă, prin frică şi prin tiranie, aşa cum au făcut mai marii lumii acesteia”, adaugă ierarhul. Făcând aceasta, Dumnezeu „ne arată că existenţa răului în istorie este o consecinţă a alegerilor pe care le face omul”, scrie Mitropolitul Ardealului. „Toţi ne dorim libertate! În decembrie 1989 au murit atâţia tineri pentru ca noi să fim liberi. Sfânta Scriptură ne învaţă însă că adevărata libertate o avem atunci când nu săvârşim păcatul.” Ierarhul explică: „Tot ceea ce ni se întâmplă nouă este rodul neascultării noastre. Adevărul cu care se hrăneşte mintea noastră nu mai este Adevărul Evangheliilor, ci este înşelăciunea informaţiilor contradictorii, care aduce atâta spaimă, teamă şi tristeţe în sufletele noastre”. „Lumea întreagă este prinsă în această mreajă a înşelăciunii”, continuă ierarhul. „Trebuie să ieşim din ea, alergând la Dumnezeu şi ocupându-ne mintea doar cu adevărul Lui, căci doar cunoaşterea Adevărului ne face cu adevărat liberi. Doar aşa ne putem pune toată nădejdea în purtarea Lui de grijă, doar aşa ne putem încredinţa viaţa noastră cu totul lui Dumnezeu!”, încheie părintele mitropolit. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 670, Ultimul acces: 2026-06-21 14:17:28
|
Timp total: 0.06s...
[]:1