Patriarhul, de Ajun: În copilărie împodobeam pomul de Crăciun cu ceea ce primeam la colindat[2020-12-24]de Sorin Ioniţe„În copilărie, noi împodobeam pomul de Crăciun cu nuci udate şi tăvălite în făină, atârnate în pom cu un beţişor şi mere – ceea ce primeam de la săteni când mergeam cu colindul. Şi când trecea Crăciunul, tot noi luam din pom tot ce era de mâncare: merele, nucile şi unele dulciuri atârnate acolo”, le-a povestit Patriarhul părinţilor care i-au vestit Naşterea Domnului joi, 24 decembrie 2020. Slujitorii Catedralei Patriarhale au fost primiţi cu icoana Naşterii Domnului în Sala Europa Christiana din Palatul Patriarhiei. Foto credit: Basilica.ro / Raluca Ene Cu această ocazie, Patriarhul Daniel a indicat motivul profund pentru care Pruncul Iisus a fost aşezat în iesle şi a explicat semnificaţia – de multe ori uitată – a pomului de Crăciun. Pâinea Vieţii aşezată în iesle Părintele Patriarh a explicat cum locul naşterii Mântuitorului face referire la moartea Sa şi la Euharistie. Iisus Hristos se naşte într-o peşteră de lângă Betleem, oraş al cărui nume înseamnă „Casa Pâinii”, iar după naştere este aşezat în iesle, locul din care se hrănesc animalele. „Cel care după naştere este pus în ieslea din care se hrănesc animalele devine pentru noi hrană. Dar nu hrană din lumea aceasta, ci este hrană ca Pâine Cerească”. „Legătura dintre ieslea din care se hrăneau animalele şi hrana pe care o dăruieşte Hristos prin Euharistie ucenicilor Săi şi celor care cred în El arată o mutaţie de la o hrană materială din lumea aceasta la o hrană cerească”. Pomul de iarnă şi Pomul Vieţii Pomul de iarnă are origine păgână. Occidentalii l-au încreştinat, a spus Patriarhul Daniel. „Primele podoabe care au fost puse în brad au fost ostiile – folosite în Biserica Romano-catolică pentru împărtăşanie, cum am zice noi, prescurile – nu cele sfinţite, dar pregătite pentru sfinţire. E ca şi când primul pom de Crăciun avea atârnate în el prescuri”. „Mai târziu s-a pierdut semnificaţia aceasta a legăturii dintre Euharistie şi Pomul Vieţii care este Hristos. Pomul Vieţii era în mijlocul Raiului, dar din neascultare faţă de Dumnezeu, protopărinţii noştri au pierdut ocazia de a ajunge la el. Hristos Domnul, Noul Adam, prin ascultare desăvârşită până la moarte pe Cruce, S-a arătat a fi El Însuşi Pomul Vieţii care dăruieşte viaţă prin Sfânta Euharistie şi prin Învierea din morţi”. „Este foarte profundă legătura dintre pomul de Crăciun, ieslea din peşteră, Sfânta Euharistie şi Înviere”. „Această legătură profundă trebuie reamintită mai ales astăzi, când există tendinţa de a reduce pomul de Crăciun la o simplă podoabă. Sigur, avantajul este că aceste frumoase podoabe se păstrează de la un an la altul, dar în copilărie, noi împodobeam pomul de Crăciun cu nuci udate şi tăvălite în făină, atârnate în pom cu un beţişor şi mere – ceea ce primeam de la săteni când mergeam cu colindul. Şi când trecea Crăciunul, tot noi luam din pom tot ce era de mâncare: merele, nucile şi unele dulciuri atârnate acolo”. „Acum nu este nimic de consumat aici, ci doar de privit”, a zis Preafericirea Sa indicând pomul din Palatul Patriarhiei. „S-a schimbat foarte mult percepţia pomului de Crăciun. Trebuie să reţinem că el reprezintă Pomul Vieţii, reprezintă pe Hristos”, a conchis Părintele Patriarh. Vezi mai multe imagini în galeria foto de la eveniment. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 666, Ultimul acces: 2026-06-24 10:07:05
|
Timp total: 0.06s...
[]:1