Pastorală Crăciun: PS Gurie spune că dragostea se învaţă. Tinerii sunt azi mult mai informaţi, dar şi mult mai nesiguri[2020-12-24]de Sorin Ioniţe„Vă scriu această scrisoare pastorală, în vremuri de pandemie, cu o adâncă şi caldă convingere: aceea că doar dragostea ne poate face să alcătuim un front comun, pentru a înfrunta cu mult curaj greutăţile pe care viaţa ni le pune pe umeri şi să ieşim împreună biruitori din multele ispite ale vremurilor în care trăim”, îşi deschide mesajul pastoral de Crăciun Episcopul Gurie al Devei şi Hunedoarei. PS Gurie subliniază că dragostea se învaţă şi că suntem deficitari la capitolul „iubire”. Ierarhul îşi argumentează afirmaţiile prin ziceri celebre şi citează cercetări recente din domeniul neurologic. Episcopul Devei vorbeşte despre armonia în familie, unde se învaţă, din copilărie, „alfabetul dragostei”. El atrage atenţia asupra unor aspecte dificile în ce priveşte dezvoltarea emoţională a tinerilor, azi. „În zilele noastre, tinerii sunt mult mai informaţi, dar şi mult mai nesiguri. Internetul le stimulează raţionalitatea, dar le lasă subdezvoltat emoţionalul. Drept urmare, şi voinţa le rămâne fragilă, neexersată. Adeseori amână deciziile importante, cele care au repercusiuni pentru întreg restul vieţii, precum căsătoria, naşterea de prunci, o profesie stabilă (care să corespundă pe deplin vocaţiei lor) etc. Părintele episcop spune că „este necesar ca ei să dobândească încredere în propriile capacităţi de a înfrunta provocările viitorului”. „Or aceasta se poate face doar printr-o viaţă echilibrată, presărată cu rugăciune, având în orizont iubirea infinită a lui Dumnezeu. Ei trebuie să înţeleagă cuvintele lui Sofocle: ‹Eu m-am născut ca să iubesc!›”. El semnalează că fiii ajunşi adulţi nu ar trebui să mai depindă total de părinţi, ci să ştie să se auto-poziţioneze pentru a-şi afirma propria identitate. „Dacă nu devin autonomi, este şi vina părinţilor care i-au hiper-protejat, făcându-i nesiguri, conformişti, fragili şi crescuţi într-un raport de paritate cu lumea adulţilor. Părinţii nu mai alcătuiesc – precum în trecut – un front comun pentru maturizarea tinerilor şi lansarea lor în viaţă”, atrage atenţia ierarhul. „Într-o lume care se schimbă extrem de rapid, fiecare dintre noi se teme de imprevizibil, de provizoriu, de confuzie, de gol, şi de propriile reacţii în faţa necunoscutului. Aşadar, avem nevoie de coordonate, de obiceiuri consolidate, de structuri stabile, pentru a avea unde ne refugia în cazul schimbărilor excesive şi neprevăzute”. Această stabilitate ne-o poate oferi doar Religia şi datinile strămoşeşti, consideră PS Gurie, toate coagulate în jurul preocupării de a învăţa să iubim, din copilărie şi până la bătrâneţe. „Tinerii trebuie să înţeleagă corect şi să nu se sperie de constatarea lui Emil Cioran: ‹A iubi înseamnă a suferi. Şi, cum mulţi fug de suferinţă, puţini ştiu să iubească!›. Dragostea se fortifică în familie, cedând, lăsând spaţiu voinţei celuilalt, dăruindu-te, jertfindu-te!”, conchide Preasfinţia Sa. Citeşte integral pastorala pe site-ul oficial al Episcopiei Devei şi Hunedoarei. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 651, Ultimul acces: 2026-06-24 10:06:24
|
Timp total: 0.03s...
[]:1