Patriarhul Antiohiei în Pastorala de Crăciun: Faptele caritabile sunt darurile noastre la Naşterea Domnului - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Patriarhul Antiohiei în Pastorala de Crăciun: Faptele caritabile sunt darurile noastre la Naşterea Domnului

[2020-12-23]
de Ştefana Totorcea

În Pastorala sa de Crăciun, Patriarhul Ioan al X-lea al Antiohiei transmite un mesaj de speranţă, mângâiere şi încredere. Pruncul dumnezeiesc aduce speranţă şi încredere, iar noi suntem chemaţi să-L întâmpinăm cu darurile faptelor noastre bune, care vin în sprijinul aproapelui aflat în nevoi.
„În întunericul prezentului, un Copil se naşte în peşteră ca o Rază de lumină pe care întunericul nu o poate birui”, scrie Patriarhul Ioan al X-lea. „Vine la noi în aceste zile când întreaga umanitate geme sub jugul pandemiei şi îşi îndreaptă privirea spre Domnul nădejdii, ca să îi îndepărteze poverile cu «jugul Său uşor»”.
Acest „Copil Care nu găseşte loc pe pernele tronurilor, astfel încât Îşi alege Pântecele Fecioarei ca tron” vine ca să ne schimbe inimile. „A venit şi vine mereu, pentru a rostogoli piatra grea care apasă inima omenirii şi pentru a sădi în peştera inimilor oamenilor o scânteie de lumină şi speranţă.”
Darurile pe care Pruncul le aşteaptă de la noi se concretizează în sprijinul pe care îl oferim aproapelui, scrie patriarhul.
„Suntem chemaţi să întâmpinăm Pruncul din peşteră cu aurul, tămâia şi smirna pe care le oferim săracilor, celor apăsaţi de griji şi celor refugiaţi, ale căror chipuri oglindesc chipul lui Iisus”.
„Azi suntem chemaţi să facem din faptele de bunătate şi caritate daruri ale noastre aduse la Naşterea Domnului, daruri care emană mireasma mulţumirii şi recunoştinţei faţă de Dumnezeu”, adaugă Preafericirea Sa.
„Suntem chemaţi astăzi să-L primim pe Domnul în inimile noastre, care vor străluci ca aurul atunci când privim spre aproapele care este în nevoi. Prin compasiune, inimile noastre atrag mila Dumnezeului din Ceruri, a Pruncului din peşteră.”
Patriarhul Antiohiei se roagă pentru pacea şi sănătatea celor din lume şi pentru personalul medical şi îi pomeneşte pe cei plecaţi la viaţa veşnică.
„Cerem mila Pruncului Dumnezeiesc pentru întreaga lume. Îi cerem milă pentru cei care şi-ai pierdut viaţa din cauza pandemiei. Îi cerem Lui, doctorul sufletelor şi al trupurilor, să fie alături de fraţii noştri medici şi de tot personalul medical şi auxiliar care se confruntă cu această situaţie dificilă. Îi cerem să ajute şi să mângâie inimile rănite şi să ridice această încercare abătută asupra lumii.”
Patriarhul i-a menţionat şi pe episcopii de Alep John Ibrahim şi Paul Yaziji, răpiţi în aprilie 2013. „Cazul lor, pe care l-am expus în faţa întregii lumi prin intermediul organizaţiilor internaţionale şi locale, nu este decât un exemplu din încercările prin care trec oamenii din Orientul Mijlociu”, a spus el.
„Ne rugăm pentru eliberarea lor şi a tuturor persoanelor dispărute şi răpite. Amărăciunea răpirii este agravată de uitarea sau chiar ignorarea poveştii lor, de parcă nici nu s-ar fi întâmplat, din nefericire.”
„Ne rugăm ca Pruncul născut în peşteră să atingă cu inima Lui această lume rănită şi să îmbrăţişeze sufletele celor mutaţi la cele veşnice, care au plecat înaintea noastră către milele Lui întru nădejdea învierii şi a vieţii veşnice. Îl rugăm la începutul noului an să dea pace lumii şi să acopere cu puterea liniştii Sale zgomotul şi ameninţarea războaielor”, a încheiat patriarhul.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 668, Ultimul acces: 2026-06-24 10:06:19