Paraclisele patriarhale au primit distincţii pentru sprijinul acordat Patriarhiei în momentele grele din acest an[2020-12-23]de Ştefana TotorceaPărintele Patriarh Daniel a distins miercuri activitatea paracliselor patriarhale într-o ceremonie restrânsă desfăşurată în Sala Europa Christiana a Palatului Patriarhiei. Reprezentanţii paracliselor patriarhale au primit Diploma omagială cu medalie a anului 2020, Anul omagial al pastoraţiei părinţilor şi copiilor. „Dăm slavă lui Dumnezeu pentru toată activitatea Bisericii noastre şi în mod deosebit pentru sprijinul pe care l-au acordat aceste paraclise patriarhale activităţilor desfăşurate de Patriarhia Română, mai ales prin intermediul radioului şi al Televiziunii Trinitas, deoarece aceste paraclise în mod deosebit sprijină activitatea misionară mediatică”, a spus Părintele Patriarh. El a evidenţiat în mod special activitatea Paraclisului Catedralei Mântuirii Neamului, despre care a afirmat că „se ocupă foarte intens de opera de caritate, de activităţile social-filantropice şi se deplasează spre comunităţi în care se află oameni săraci, singuri, copii foarte adesea defavorizaţi”. „La acest moment noi apreciem cu atât mai mult activitatea desfăşurată de paraclisele patriarhale cu cât ne confruntăm cu o criză sanitară însoţită de o criză economică şi în acelaşi timp cu diferite provocări, unele prevăzute, altele neprevăzute, deoarece această criză sanitară a creat o stare de însingurare adesea şi de teamă”, a spus Patriarhul României. El a menţionat consecinţele economice ale pandemiei: „Au fost perioade în anul acesta când s-au diminuat salariile din cauza crizei economice ca urmare a crizei sanitare; s-au redus unele posturi din administraţie şi cu greu se găsesc fondurile necesare pentru continuarea activităţilor începute şi pentru menţinerea posturilor existente”. „De aceea, trebuie foarte multă solidaritate bazată pe responsabilitate, pe consultare şi conlucrare”, a spus Părintele Patriarh. „Noi trebuie să aducem nădejde acolo unde este disperare şi să aducem comuniune acolo unde este însingurare.” „Este mare nevoie ca unităţile bisericeşti din Capitală să dea exemplu pentru toată ţara: exemplu de solidaritate, de conlucrare”, a precizat Patriarhul Daniel. Preafericirea Sa a transmis un mesaj de profundă apreciere pentru aceste paraclise implicate social, dar şi pentru „activitatea preoţilor din parohii, activitatea monahilor din mănăstiri şi activitatea tuturor slujitorilor Bisericii”. „Vă dorim sărbătorile Naşterii Domnului, Anului Nou şi Botezului Domnului cu sănătate şi cu bucurie, dar şi cu mult ajutor de la Dumnezeu în continuarea lucrărilor începute, spre slava Preasfintei Treimi şi binele Bisericii. Să trăiţi întru mulţi şi binecuvântaţi ani!”, a încheiat Părintele Patriarh Daniel. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 663, Ultimul acces: 2026-06-24 10:06:05
|
Timp total: 0.03s...
[]:1