Mitropolitul Clujului le-a oferit Crucea Transilvană medicilor implicaţi în combaterea pandemiei[2020-12-23]de Ştefana TotorceaÎnaltpreasfinţitul Părinte Andrei le-a oferit duminică Crucea Transilvană medicilor din fruntea instituţiilor clujene implicate în combaterea pandemiei. Aceasta este cea mai înaltă distincţie a Mitropoliei Clujului, Maramureşului şi Sălajului. Prin gestul său, ierarhul a dorit să-şi manifeste respectul pentru toţi medicii, asistenţii medicali şi personalul auxiliar. „Doctorii care au grijă de bolnavi în spitale sunt eroi nu numai ai medicinii, ci şi ai spiritului. De aceea se cuvine ca, măcar simbolic, să le arătăm cinstirea noastră şi să ne rugăm lui Dumnezeu să ne răsplătească tot efortul”, a spus ierarhul. Au fost distinşi următorii: Mihai Moisescu-Goia – director executiv al Direcţiei de Sănătate Publică a judeţului Cluj; Dorina Duma – directorul executiv adjunct al Direcţiei de Sănătate Publică a judeţului Cluj; Ioan Mureşan – managerul Spitalului Clinic de Boli Infecţioase din Cluj-Napoca; Vasile Mureşan – managerul Spitalului de Pneumoftiziologie „Leon Daniello” din Cluj-Napoca; Claudia Fekete-Nicorici – managerul Spitalului Clinic Municipal Cluj-Napoca; Sanda Patrichi – managerul Spitalului Clinic de Recuperare din Cluj-Napoca. „A fost un moment înălţător şi de mare onoare pentru mine şi pentru colectivul pe care îl coordonez”, a declarat Dorina Duma, directorul executiv adjunct al Direcţiei de Sănătate Publică Cluj. „Este pentru prima dată când suntem apreciaţi public de la începerea pandemiei şi nu oricum şi nu de oricine, ci de Părintele Mitropolit. A fost o seară plină de emoţie”, a adăugat ea. Evenimentul a avut loc în Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca, după slujba Vecerniei şi programul catehetic şi s-a încheiat cu un concert de colinde susţinut de Corul Catedralei Mitropolitane, dirijat de Sergiu Stanciu, şi de Corul de cameră Psalmodia Transylvanica al Facultătii de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, dirijat de Părintele Profesor Vasile Stanciu. Judeţul Cluj a înregistrat de la începutul pandemiei şi până sâmbătă 27.154 de cazuri de Covid-19. Incidenţa infectărilor din judeţ este pe o tendinţă descrescătoare, situându-se sâmbătă la cifra de 4,67 cazuri la mia de locuitori. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 696, Ultimul acces: 2026-06-24 07:05:55
|
Timp total: 0.03s...
[]:1