Mitropolitul Germaniei spune în Pastorala de Crăciun cât de grea este viaţa bisericească „în condiţiile de Diaspora”[2020-12-23]de Sorin IoniţeAmintind că 2021 va fi „Anul omagial al pastoraţiei românilor din afara graniţelor României”, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale şi de Nord subliniază în Pastorala de Crăciun cât de grea este viaţa Bisericii în diaspora. „Noi, cei care trăim departe de Ţară, ştim cât de grea este viaţa noastră bisericească în condiţiile de Diaspora (împrăştiere) pentru că nu avem parohii suficiente şi, mai ales, biserici proprii în care să ne rugăm. Cei mai mulţi credincioşi sunt nevoiţi să parcurgă distanţe mari până la cea mai apropiată parohie”, spune Mitropolitul Serafim. „Preoţii sunt, de asemenea, nevoiţi să lucreze pentru a-şi întreţine familia. Cu toate acestea, ca slujitori ai lui Hristos, facem tot ce ne stă în putinţă pentru a ajunge la sufletul fiecărui credincios care apelează la noi. Şi ne bucurăm de toţi care ne cer rugăciunea, sfatul şi ajutorul”, adaugă ierarhul. Părintele Mitropolit spune că în perioada pandemiei s-a folosit de telefon şi internet, dar adaugă că „specificul pastoraţiei în Diaspora este tocmai acela al legăturii personale cu credincioşii”. „Noi încercăm, pe cât ne stă în putinţă, să mergem acolo unde sunt credincioşii noştri pentru a-i atrage spre Hristos, nu doar să-i aşteptăm să vină la biserică. Taina Spovedaniei rămâne însă mijlocul cel mai important de legătură cu credincioşii. În această Sfântă Taină toţi ne deschidem inima înaintea lui Dumnezeu şi înaintea duhovnicului. Ea creează cea mai strânsă legătură între credincios şi preot”. Mitropolitul Germaniei îi îndeamnă pe credincioşii din diaspora să nu uite de cei dragi, chiar şi în condiţiile actuale. „Dacă acum, în vremuri de pandemie, suntem împiedicaţi să mergem de Sfintele Sărbători în Ţară, aşa cum mulţi ne-am fi dorit, să nu pregetăm să mergem acasă după ce va trece, cu voia Domnului, această perioadă dificilă. Să ne vizităm cât mai des părinţii şi rudeniile din Ţară, ca şi cimitirele unde sunt înmormântaţi cei din neamul nostru”. Mesajul central al pastoralei de Crăciun este concentrat în cuvintele „Nu vă temeţi!” adresate de îngerul Domnului păstorilor din Betleem. „Suntem conştienţi că nimeni nu ne poate ajuta şi încuraja în lupta cu boala şi cu necazurile vieţii decât numai Dumnezeu Care lucrează nemijlocit în inima fiecărui om, dar şi prin oamenii cărora le pune în inimă compasiune faţă de semenii lor”, explică ierarhul. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 689, Ultimul acces: 2026-06-24 07:57:25
|
Timp total: 0.03s...
[]:1