Grupul Tronos la Antena 1: Răzvan & Dani le-au spus psalţilor că „au viralizat” colindul românesc pe Internet[2020-12-22]de Ştefana TotorceaArhidiaconul Mihail Bucă şi 14 psalţi ai Grupului Tronos au participat marţi la emisiunea „Neatza cu Răzvan şi Dani”. Realizatorii i-au invitat fiindcă au remarcat cât de mult s-au răspândit pe reţelele de socializare colindele lor. Mihail Bucă a spus: „Noi doar ne-am făcut treaba cât am putut de bine”. El i-a invitat pe români să cânte colinde cu familia, pentru a păstra tradiţia vie şi a transmite un mesaj de speranţă în acest an marcat de pandemia de Covid-19. Psalţii au cântat colinde în direct, iar Răzvan Simion, una din gazdele emisiunii, a spus: „Un moment emoţionant, cum nu se prea poartă de dimineaţă la emisiunile de divertisment (…) În timp ce cântaţi, mă gândeam la un singur lucru: la spusele Părintelui Calciu, care spunea că, de Crăciun, dacă facem daruri materiale, s-ar putea să le uităm pe cele sufleteşti”. Mihail Bucă i-a răspuns: „Noi vrem să aducem acest mesaj frumos, ca şi oamenii să colinde. Fiecare poate să fie un mic colindător. Fiecare poate să ducă colindul în familia lui şi poate să facă ceea ce facem şi noi”. Protopsaltul Catedralei Patriarhale a povestit în emisiune că, deşi s-a născut în Capitală, în copilărie obişnuia să colinde în Ajunul Crăciunului prin sate, împreună cu prietenii. „Văd că şi copiii din ziua de astăzi duc mai departe foarte bine această tradiţie. Încă nu s-a pierdut şi ne bucură foarte mult. Să continue să colinde, toţi copiii să colinde!”, a adăugat el. Arhidiaconul Mihail Bucă a mai declarat că psalţii Catedralei Patriarhale au participat la emisiune deoarece colindul este un mesaj de speranţă. Cu referire la anul care se încheie şi care a fost marcat de pandemia produsă de noul coronavirus, el a spus: „Nu sunt ani grei, trecem noi peste ei. Tocmai din acest motiv suntem aici: să aducem speranţă şi un mesaj: Să trecem cu bine peste tot ceea ce este. Şi putem trece cu bine numai dacă suntem buni unul cu altul.” „E plin Youtube-ul de cântecele dumneavoastră, ştiţi asta?”, a menţionat Răzvan Simion. „Zilele trecute ne uitam pe reţelele de socializare – pe alte suporturi unde poate cuvântul Bisericii, de fapt cuvântul lui Dumnezeu, ajunge acum altfel. Şi v-am găsit pe dumneavoastră, cu Grupul Tronos, într-o experienţă muzicală bizantină, dar foarte interesantă, pentru că s-a lăsat cu zâmbete…, v-am găsit pe TikTok”. „Aţi activat în zonele acestea o bucăţică dintr-un cântec interesant, care a fost share-uită de foarte-foarte multe ori. Am zis: Uite, când credeam că platforma aceasta este pierdută, apar şi lucruri interesante dintr-o altă direcţie. V-aţi gândit vreodată că veţi popula mediile acestea de socializare?”, a întrebat gazda emsiunii. „Nu ne-am gândit niciodată. Noi doar ne-am făcut treaba cât am putut de bine şi de frumos”, i-a răspuns Arhidiaconul Mihail Bucă. În continuare, psalţii prezenţi în studioul emisiunii au cântat piesa „M-o trimis mama la capre”, un colind românesc inedit care a circulat „viral” pe Instagram, TikTok, dar şi pe mai cunoscutele Facebook şi Youtube. Grupul Psaltic Tronos al Catedralei Patriarhale a fost înfiinţat în 2007 şi are aproximativ 70 de membri, printre care se numără şi profesori sau doctori, oameni care nu sunt teologi, nu sunt slujitori ai altarului, dar iubesc muzica bizantină. Una din postările pe de Youtube în care Grupul psaltic Tronos interpretează colindul „M-o trimis mama la capre” are 1,3 milioane de vizualizări, iar colindul „Florile Dalbe” are 1,7 milioane de vizualizări. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 632, Ultimul acces: 2026-06-21 04:09:48
|
Timp total: 0.03s...
[]:1