PS Ieronim: Şi prin jerfa eroilor de la 1989 există Altarul nostru Naţional prim[2020-12-22]de Sorin IoniţeLa slujba de pomenire a eroilor din 1989 oficiată marţi în Catedrala Patriarhală, PS Ieronim Sinaitul a subliniat că şi lor li se datorează existenţa Catedralei Naţionale. ”Un gând de recunoştinţă „După biruinţa pe care au marcat‑o înaintaşii noştri la anul 1877, s‑a născut un gând de recunoştinţă pentru toţi cei care de‑a lungul veacurilor şi‑au dat viaţa pentru aceste idealuri: pentru ca poporul nostru să fie cu demnitate între celelalte popoare ale lumii, să aibă orizont şi toate darurile pe care Dumnezeu le‑a aşezat în pământul acesta să‑şi găsească rostul lor întru a dărui bunăstare şi viaţă binecuvântată poporului nostru”. „Acest gând de recunoştinţă, acest ideal s-a concretizat prin năzuinţa de a ridica întru pomenirea tuturor eroilor neamului o catedrală care să fie catedrala principală din Bucureşti. Mai existau biserici mici, şi poate unele mai mari, dar o catedrală – în adevăratul sens al cuvântului – ca dimensiuni şi frumuseţe arhitecturală, ca îmbinare a tradiţiilor noastre româneşti nu exista”, a evocat Episcopul vicar patriarhal. „Acest lucru a fost hotărât şi, iată, prin darul lui Dumnezeu şi prin jertfa eroilor de la 1989, ajunge să fie aproape de împlinire, ceea ce este un lucru binecuvântat pentru poporul nostru”. „Acela este Altarul nostru bisericesc prim, Altarul Naţional prim”, a continuat Preasfinţia Sa amintind că acolo, în piciorul Sfintei Mese, sunt aşezate „numele eroilor cunoscuţi din toate timpurile şi din toate locurile şi, desigur, ale celor din 1989, spre veşnica lor pomenire”. PS Ieronim a subliniat că acest altar „nu este vreo ambiţie extravagantă a cuiva, ci este un gând de recunoştinţă a înaintaşilor noştri”. Gândul de recunoştinţă a fost „confirmat în Parlamentul României de atunci, consfinţit de Regele Carol al României şi transmis generaţiilor viitoare ca un testament şi este o datorie să-l împlinim”. El a explicat că această realizare este un mod de a cinsti pe cei care s-au jertfit de-a lungul veacurilor, dar mai ales pe cei care şi-au dat jertfa acum 31 de ani, „martirii căzuţi pentru libertatea şi demnitatea poporului român la acele complexe evenimente din 1989 care au schimbat cursul istoriei noastre”. ”Să nu uităm năzuinţele lor „Sperăm ca năzuinţele lor, idealurile care i‑au făcut să-şi învingă teama, să meargă cu curaj în faţa pericolului morţii – acele idealuri să nu fie uitate şi, de la mic la mare, de la cei care ocupă demnităţile cele mai de frunte şi până la umilul om de la ţară, toţi să avem în vedere aceste idealuri care au devenit pentru noi sacre. Trebuie să dorim ca libertatea noastră să fie împletită cu demnitatea care ne aşază pe locul pe care îl merităm în rândul celorlalte popoare ale lumii”, a încheiat Preasfinţia Sa. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 618, Ultimul acces: 2026-06-23 14:17:44
|
Timp total: 0.03s...
[]:1