Revoluţia din 1989 | Au fost comemoraţi cei 11 tineri ucişi de focul deschis asupra Radiodifuziunii Române[2020-12-22]de Ştefana TotorceaPreasfinţitul Părinte Timotei a oficiat marţi slujba de comemorare a celor 11 tineri care şi-au pierdut viaţa în focul deschis asupra Radiodifuziunii Române din Bucureşti în timpul Revoluţiei din Decembrie 1989. „Aceste rânduieli de pomenire a celor care s-au jertfit pentru Libertatea şi demnitatea poporului român în Decembrie 1989 ar putea fi definite ca Biserica rugătoare şi recunoscătoare”, a afirmat Episcopul Vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor după slujba de comemorare. „Aici, la Radio România Actualităţi, sau Radiodifuziunea Română, aşa cum se numea atunci, se păstrează pomelnicul a 11 tineri care au fost omorâţi în această zonă”, a continuat el. „Cei care organizează slujbele de pomenire încă din 1989 păstrează acest pomelnic şi ne aduc aminte că cei care s-au jertfit atunci au murit pentru ca noi să fim liberi”, a adăugat ierarhul. „S-au rugat, au îngenunchiat, au spus rugăciunile învăţate în casa părinţilor şi bunicilor lor şi le-au spus tuturor: «Cu noi este Dumnezeu, înţelegeţi neamuri şi vă plecaţi, căci cu noi este Dumnezeu!» Dumnezeu să-i ierte!” În seara zilei de 22 decembrie 1989, după fuga dictatorului Nicolae Ceauşescu, Radiodifuziunea Română a fost atacată din mai multe direcţii cu foc intens. A fost nevoie ca armata să riposteze din sediul instituţiei cu focuri de armă, iar 11 persoane şi-au pierdut viaţa. Comemorări similare au avut loc în cursul zilei de marţi şi la sediul Televiziunii Române şi în Piaţa Palatului din Bucureşti. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 621, Ultimul acces: 2026-06-23 14:16:55
|
Timp total: 0.17s...
[]:1