Patriarhia Română: Slujba trecerii în Noul An are loc mai devreme pentru a respecta restricţiile de circulaţie - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Patriarhia Română: Slujba trecerii în Noul An are loc mai devreme pentru a respecta restricţiile de circulaţie

[2020-12-22]
de Ştefana Totorcea

Patriarhia Română a schimbat ora la care organizează slujba trecerii dintre ani, pentru a respecta restricţiile de circulaţie în vigoare în timpul stării de alertă.
Slujba de Binecuvântare a Noului An 2021 va avea loc în ultima zi din 2020, imediat după slujba Vecerniei. În anii anteriori, era organizată în jurul orelor 23:00.
Restricţiile de circulaţie după orele 23:00 sunt impuse pentru combaterea răspândirii infecţiei cu virusul SARS-Cov-2.
Comunicat integral:
Slujba trecerii dintre ani – 31 decembrie 2020
În contextul prelungirii stării de alertă, în care deplasarea în afara domiciliului este interzisă după ora 23.00, dar şi al recomandărilor speciale ale autorităţilor pentru perioada de sărbători, slujba de binecuvântare a Noului An, care se săvârşea la miezul nopţii trecerii dintre ani, va fi săvârşită anul acesta imediat după slujba Vecerniei din seara zilei de 31 decembrie 2020.
Biroul de Presă al Patriarhiei Române

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 614, Ultimul acces: 2026-06-24 20:22:01