A fost sfinţit monumentul dedicat primelor victime ale Revoluţiei[2020-12-21]de Iulian DumitraşcuMonumentul dedicat primelor victime ale Revoluţiei din Bucureşti a fost sfinţit luni de un sobor de preoţi din cadrul Administraţiei Cimitirelor şi Crematoriilor Umane din Bucureşti (ACCU), coordonat de părintele Gheorghe Dilirici. Monumentul a fost amplasat în faţa sălii Dalles din apropierea Pieţei Universităţii, acolo unde în urmă cu 31 de ani erau împuşcaţi primii tineri. În amintirea celor 13 tineri care au luptat pentru libertate, pe placa monumentului sunt inscripţionate numele lor. Tot în memoria lor, a fost oficiată o slujbă de pomenire. Din 21 decembrie 2020, „aceşti tineri au un monument care aminteşte de jertfa lor, monument pe care l-am binecuvântat şi am oficiat o slujbă de pomenire pentru toţi eroii care sunt trecuţi pe placa comemorativă”, a declarat la Trinitas TV Părintele Gheorghe Dilirici. La eveniment a fost prezent şi primarul general al Municipiului Bucureşti, Nicuşor Dan, care a adus un omagiu primelor victime ale Revoluţiei din decembrie 1989. Evenimentul comemorativ din faţa sălii Dalles a fost organizat de Asociaţia „21 decembrie 1989” şi Seniorii Ligii Stundeţilor, în colaborare cu Arhiepiscopia Bucureştilor. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 690, Ultimul acces: 2026-06-23 14:09:46
|
Timp total: 0.1s...
[]:1