ISU, SMURD şi Ambulanţa Maramureş premiate de PS Iustin pentru activitatea din pandemie - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

ISU, SMURD şi Ambulanţa Maramureş premiate de PS Iustin pentru activitatea din pandemie

[2020-12-21]
de Sorin Ioniţe

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU), SMURD şi Serviciul Judeţean de Ambulanţă ale judeţului Maramureş au fost premiate de Episcopul Iustin duminică după Sfânta Liturghie „pentru implicarea cu profesionalism, vrednicie, dragoste creştină şi solidaritate umană faţă de cei aflaţi în mare suferinţă în acest an dificil în care întreaga lume şi România au traversat o grea perioadă de pandemie”.
PS Iustin a înmânat Ordinul şi Medalia omagiale „Preot Nicolae Gherman” inspectorului şef al ISU Maramureş, Ion Ioniţă Sârb, Serviciului SMURD Maramureş, medicilor, paramedicilor, asistenţilor şi tuturor ostenitorilor din toate subunităţile, Juristei Ligia Micle, manager general al Serviciului Judeţean de Ambulanţă Maramureş, medicilor, asitenţilor şi tuturor ostenitorilor din toate subunităţile.
Episcopul Iustin a acordat aceeaşi distincţie domnului Dan Bucă, purtător de cuvânt al Instituţiei Prefectului Judeţului Maramureş, „pentru buna colaborare, eficienţa şi profesionalismul de care a dat dovadă în relaţiile de comunicare cu Episcopia Ortodoxă Română a Maramureşului şi Sătmarului”.
Ierarhul a slujit duminică la Biserica „Naşterea Domnului” din Baia Mare, unde a şi sfinţit o cruce din marmură ridicată în curtea lăcaşului de cult. Ctitora troiţei a fost distinsă cu „Diploma Anului Omagial”.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 742, Ultimul acces: 2026-06-23 13:17:05