Mitropolitul Basarabiei: Suntem un Neam, o Biserică, o Istorie şi un Ideal - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Mitropolitul Basarabiei: Suntem un Neam, o Biserică, o Istorie şi un Ideal

[2020-12-21]
de Sorin Ioniţe

Mitropolitul Petru transmite un mesaj către clerici şi credincioşi la aniversarea a 28 de ani de la reactivarea Mitropoliei Basarabiei.
„Acum douăzeci şi opt de ani în urmă, am fost cu toţii martorii şi trăitorii unui act de dreptate, încurajat, susţinut şi aprobat de către Patriarhia Română, prin reactivarea Mitropoliei istorice a Basarabiei, ruptă în anii 4o, într-un mod abuziv, de la sânul Bisericii Mame, de către ocupanţii teritoriului dintre Prut şi Nistru”, scrie Mitropolitul Basarabiei.
„Am început timid, cu câteva biserici”, îşi aminteşte ierarhul, „iar astăzi, ne apropiem curajos de un număr de 200 de parohii şi desfăşurăm multe activităţi şi proiecte, îndreptate spre oameni, aşa cum ne învaţă Mântuitorul Hristos”.
„La nivelul planificărilor, ne dorim să evoluăm şi să înregistrăm progrese în ceea ce priveşte activitatea catehetică, pastorală şi misionară în acest spaţiu şi să cultivăm în continuare adevărul de credinţă ortodoxă şi de aprtenenţă justificată la Neam, pentru că indiferent de speculaţii, suntem un Neam, o Biserică, o Istorie şi un Ideal, alături de întreaga suflare românească”.
„Dorim tuturor clericilor şi credincioşilor din cuprinsul Mitropoliei Basarabiei multă sănătate, bucurii duhovniceşti şi curaj în mărturisirea adevărului de Credinţă şi de Neam, iar de la Noi primiţi arhiereşti binecuvântări”, a transmis IPS Petru.
În 19 decembrie s-au împlinit 28 de ani de la recunoaşterea reactivării Mitropoliei Basarabiei de Patriarhia Română. Evenimentul istoric a avut loc în data de 19 decembrie 1992.
Adunarea Eparhială constituită la Chişinău a hotărât în data de 14 septembrie 1992 reactivarea Mitropoliei Basarabiei, care a existat din 1925, fiind sancţionată prin Decretul Regal nr. 1942 din 4 mai 1925. A funcţionat până în anul 1944 inclusiv.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 709, Ultimul acces: 2026-06-23 13:17:25