Concert de Crăciun în Bazilica Sfântul Francisc din Assisi[2020-12-21]AssisiSâmbătă, 19 decembrie, în cursul dimineţii, a avut loc la Assisi, în Bazilica Sfântul Francisc, cea de-a XXXV-a ediţie a tradiţionalului concert de Crăciun. Şi în acest an, concertul va fi transmis de canalul italian de televiziune Rai pe 25 decembrie, după Mesajul Urbi et Orbi al Papei Francisc. În cadrul concertului, la care a participat tenorul italian Andrea Bocelli, custodele mănăstirii din Assisi, fratele Marco Moroni, a anunţat că în primăvara anului viitor „Lampa Păcii a Sfântului Francisc” va fi înmânată secretarului general al Organizaţiei Naţiunilor Unite, Antonio Guterres. Lampa Păcii a Sfântului Francisc este un premiu instituit de Franciscanii de la Assisi şi acordat figurilor publice care s-au distins în menţinerea păcii şi a cooperării între oameni. În cadrul ultimelor ediţii, premiul „Lampa Păcii a Sfântului Francisc” a fost acordat preşedintelui Columbiei, Juan Manuel Santos, Angelei Merkel, cancelara Germaniei, regelui Iordaniei, Abdullah al II-lea şi preşedintelui Italiei, Sergio Matarella. „Anul acesta, Lampa Păcii va înmânată secretarului general al Organizaţiei Naţiunilor Unite, António Guterres, pentru lunga sa activitate politică exercitată ca o vocaţie în slujba binelui comun”, a spus custodele Mănăstirii din Assisi. „Motivaţia care ne-a condus la acordarea acestei distincţii”, a continuat l, „este neobosita sa mediere politică în complexitatea lumii noastre care se confruntă cu numeroase conflicte, războaie, nedreptăţi, cu degradarea fiinţei umane şi a creaţiei; un efort depus cu un stil de dialog şi cordialitate, un stil al umanităţii fraterne, cum îl numim noi, fraţii de la Mănăstirea din Assisi”. Concertul a fost susţinut de orchestra Teatrului Carlo Felice din Genova, condusă de maestrul Steven Mercurio. În cadrul concertului au evaluat violonista Anastasiya Petryshak şi soprana Clara Barbier Serrano. Concertul de Crăciun care, în alţi ani s-a desfăşurat într-o atmosferă deosebit de veselă şi festivă, anul acesta a fost marcat – precum toate experienţele noastre zilnice – de pandemia de Covid-19, care a adus cu sine pierderea multor vieţi omeneşti şi măsuri de prevenţie care necesită evitarea mulţimilor de persoane. Cu toate acestea, a spus părintele franciscan Marco Moroni, Concertul de Crăciun care are loc anual în această bazilică continuă să exprime, într-o perspectivă a comuniunii universale şi veşnice, marele Mister care luminează lumea şi timpul, chiar şi în acest moment al întunericului. (Anca Mărtinaş pentru Vatican News România) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 750, Ultimul acces: 2026-06-25 01:18:17
|
Timp total: 0.03s...
[]:1