Concertul de Crăciun al corului „Juvenes Ecclesiae”: Veni, veni, Emanuel![2020-12-22]Pentru iubitorii de colinde, de poezie şi cântare sfântă, seara de 20 decembrie 2020 a fost una specială datorită Concertului de Crăciun al corului „Juvenes Ecclesiae”. Ediţia de anul acesta, a 24-a, s-a desfăşurat în Catedrala „Sfânta Fecioară Maria, Regină” din Iaşi şi a avut ca titlu Veni, veni, Emanuel! Chiar dacă în acest an publicul nu a fost la fel de numeros în Catedrală, din cauza restricţiilor impuse de pandemie, concertul a fost urmărit on-line atât din ţară, cât şi din străinătate pe canalele ERCIS Media şi pe toate frecvenţele Radio Iaşi şi video live pe site-ul Radio Iaşi.Concertul a fost interpretat de corul de tineri „Juvenes Ecclesiae”, dirijat de Maximilian Husaru şi acompaniat de orchestra „Tineri Interpreţi Ieşeni”, iar la orgă de Octavian Bişoc. Soliştii corului au fost Sabina Gurgu, Ecaterina Blaj, Lidia Mădălina Chicet, Andreea Miller, Veronica Mihoc, Brigita Celina Mateeş şi Iuliana Monica Şmid. Ediţia din acest an a venit şi cu o surpriză în persoana lect. univ. dr. Mihaela Gârlea, solist invitat. În Catedrală, alături de invitaţi, au fost prezenţi PS Iosif Păuleţ, Episcop de Iaşi, PS Petru Gherghel, Episcop emerit, şi pr. Egidiu Condac, Vicar general. Concertul a debutat cu piesa muzicală „Ridica-voi ochii mei la ceruri”, o rugăciune inspirată din Psalmul 121, şi a continuat cu un buchet de colinde din repertoriul românesc: După datini colindăm; Coroană de trandafiri; Colindul clopotelor; Colinda Judelui; Sus, sus, sus, pe vârf de munte; Colo-n jos, Doamne, mai jos şi Coborât-a coborât. Ultimele trei piese muzicale ale primei părţi, Copilule cu ochi senini, Din cer senin şi Colo-n sus pe-un deal frumos, au fost interpretate de vocea caldă şi duioasă a artistei Mihaela Gârlea, lector universitar doctor la Universitatea de Arte din Iaşi, solist invitat la acest concert. Partea a doua a concertului a cuprins colinde în limbile latină, engleză şi ucraineană. Corul a interpretat Veni, veni, Emanuel (Vino, vino, Emanuel), un imn gregorian din secolul IX, după o adaptare muzicală de Michael John Trotta; Christmas Lullaby, un cântec de leagăn pentru Prunc, pe versuri şi muzică de John Rutter; Fum, fum, fum, un colind tradiţional catalan interpretat în engleză, după un aranjament coral de Greg Gilpin; Deck the halls, un vechi cântec galez; Shchedryk (Generos), vestitul colind ucrainian şi Jingle Bells, îndrăgitul clinchet al clopoţeilor. În partea a treia a concertului corul a interpretat piesele O, brad frumos, tradiţionalul colind german într-un aranjament muzical inedit; Joy to the world, după un aranjament muzical de Marco Frisina; Stille Nacht (Noapte de vis), interpretat în limbile germană, spaniolă, franceză şi engleză; Noel c’est l’amour, de Tino Rossi; Isus, de Adolph Adam şi Suită de Anul Nou, pe versuri şi muzică de Lucian Dimitriu, după datina străbună românească. La final, PS Iosif Păuleţ i-a felicitat pe corişti, sub bagheta dirijorului Maximilian Husaru, pentru frumosul concert şi colindele minunate prezentate. „În faţa Pruncului aşezat în ieslea din Betleem, noi nu putem avea decât o atitudine, aşa cum aţi exprimat-o într-una din cântări: toţi în genunchi, în umilinţă, adorându-l pe Prunc, pentru că el este Dumnezeu făcut om şi spunând un sincer şi din inimă Mulţumim!”, a mai spus PS Păuleţ. Concertul a fost prezentat de pr. Cristian Diac, care ne-a călăuzit printre cântările de Crăciun, asemenea unui povestitor iscusit, amintindu-ne ce este Crăciunul: „E minunea coborârii lui Dumnezeu între oameni, în gingăşia unui Prunc, născut în sărăcia unui grajd din Betleem, din Fecioara Maria. E mângâierea mai presus de orice mângâiere că Dumnezeu vrea să stea cu noi şi în pandemie, că vrea să se nască în locurile cele mai neprielnice, în saloanele spitalelor, în casele cu oameni însinguraţi, în familiile unde lipseşte afecţiunea, în sufletele înstăpânite de frică, în inimile care îl aşteaptă şi au atâta nevoie de speranţă, în toţi oamenii de bunăvoinţă, aşa cum au cântat îngerii în noaptea Naşterii! În noi toţi!” O mulţumire deosebită se cuvine a fi adresată dirijorului Maximilian Husaru, care nu a lăsat să treacă acest an fără tradiţionalul Concert de Crăciun şi pentru statornicia şi dăruirea cu care animă şi dă continuitate acestui cor de 24 de ani. Aşa cum spunea chiar el: „Expresii vii şi poetice ale misterului iubirii lui Dumnezeu faţă de oameni, colindele au meritul de a ne deschide porţile inimilor noastre pentru a deveni biserică, peşteră din Betleem transformată în sanctuar primitor pentru cer, casă de oaspeţi în care Pruncul să fie preamărit de magi înţelepţi”. Să ne deschidem inimile pentru a-l primi pe Pruncul Isus care se pregăteşte să vină printre noi. În încheiere, o mulţumire sinceră întregii echipe ERCIS Media, în frunte cu pr. Adrian Blăjuţă, care prin transmisiunea în direct a făcut ca nimeni să nu se simtă departe de Catedrala din Iaşi, iar distanţa să nu conteze pentru aproximativ două ore, căci toţi cei care au urmărit concertul de colinde au fost uniţi de Pruncul divin, Mesia care urmează să se nască. Să avem cu toţii sărbători cu pace şi bucurie! (Alexandra Cojan pentru Ercis.ro) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 753, Ultimul acces: 2026-06-24 10:08:32
|
Timp total: 0.03s...
[]:1