Papa Francisc: După Crăciun să ne întoarcem transformaţi[2020-12-23]Papa FranciscLa întâlnirea de luni, 21 decembrie 2020, cu angajaţii Sfântului Scaun, Papa Francisc i-a asigurat că, în contextul pandemiei, se caută pentru toţi acele soluţii care să permită să nu se facă reduceri de personal sau de salarii. „Colaboratorii noştri, voi care lucraţi la Sfântul Scaun, sunteţi cei mai importanţi”, a spus el. Dar a subliniat că „nu există bagheta magică” pentru rezolvarea problemelor. „Cu bunăvoinţă, toţi împreună, vom rezolva problema. Ajutaţi-mă şi eu vă ajut pe voi: toţi împreună ne ajutăm să mergem înainte ca o singura familie.” Sfântul Părinte a vorbit despre Crăciun, invitându-şi audienţa să imite păstorii, mai exact trei atitudini, reflectate de trei verbe: a redescoperi, a contempla şi a vesti. Şi a început subliniind că „este important a redescoperi naşterea Fiului lui Dumnezeu ca evenimentul cel mai mare din istorie. Este evenimentul prezis de profeţi cu secole înainte de a se petrece. Este evenimentul despre care se vorbeşte şi astăzi. […] Au trecut douăzeci de secole şi Isus este mai viu ca oricând – este şi mai persecutat, de atâtea ori; este şi mai murdărit de lipsa de mărturie a atâtor creştini.” Vorbind despre „a contempla”, Pontiful a invitat la contemplarea Pruncului din iesle. „Cine nu se simte mişcat de duioşie în faţa unui prunc mic? În Isus Prunc, Dumnezeu se arată amabil, plin de bunătate, de blândeţe. Cu adevărat un astfel de Dumnezeu putem să îl iubim cu toată inima.” A vorbit în fine despre „a vesti”. „Aceasta este atitudinea care ne ajută să mergem înainte.” Desigur, după sărbători trebuie să revenim la „viaţa cea de toate zilele”. Dar, a spus Papa, „trebuie să ne întoarcem la viaţa în familie, la muncă, transformaţi, trebuie să ne întoarcem glorificându-l şi lăudându-l pe Dumnezeu pentru tot ceea ce am auzit şi am văzut. Trebuie să ducem vestea cea bună lumii: Isus este Mântuitorul nostru. Şi aceasta este o obligaţie.” Sfântul Părinte şi-a încheiat discursul spunând: „Nu uitaţi – bucuria este contagioasă şi face bine întregii comunităţi de muncă. Aşa cum, de exemplu, tristeţea care vine din bârfă este urâtă şi trage în jos. Bucuria este contagioasă şi face să creştem. Fiţi bucuroşi, fiţi martori ai bucuriei! Şi din inimă, Crăciun fericit tuturor!” Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 667, Ultimul acces: 2026-06-23 14:13:16
|
Timp total: 0.12s...
[]:1