Colindători la Patriarhie: Ne bucurăm că în pofida pandemiei se binevesteşte Naşterea Domnului, spune PF Daniel - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Colindători la Patriarhie: Ne bucurăm că în pofida pandemiei se binevesteşte Naşterea Domnului, spune PF Daniel

[2020-12-20]
de Gheorghe Anghel

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a primit duminică după slujbă, la reşedinţă, două grupuri de colindători din cadrul Asociaţiei Studenţilor Creştin-Ortodocşi Români (ASCOR). Patriarhul României a apreciat gestul tinerilor şi i-a felicitat pentru misiunea desfăşurată.
„Ne bucurăm că în pofida pandemiei se binevesteşte Naşterea Domnului”, a spus Patriarhul Daniel. El a precizat că este „foarte necesară această vestire a Naşterii Domnului de către colindători, chiar dacă sunt în grupuri mai mici”.
Această vestire ne aduce aminte de vestea cea bună a Naşterii pe care îngerii din Ceruri au exprimat-o, prin cântare, la Betleem în noaptea în care S-a născut Mântuitorul Iisus Hristos. Păstorii care păzeau turmele de oi, auzind de la îngeri, au vestit şi ei, la rândul lor, locuitorilor Betleemului.
Tinerii colindători au fost îmbrăcaţi în costume populare. Foto credit: Basilica.ro/Mircea Florescu
Colindătorii îi reprezintă pe îngeri, iar clericii se asemănă cu păstorii care au vestit Naşterea Mântuitorului.
Mai întâi colindătorii vestesc Naşterea Domnului asemenea îngerilor şi apoi păstorii, adică preoţii şi diaconii care în ajunul sărbătorii Naşterii Domnului binevestesc în casele credincioşilor această iubire nesfârşită a lui Dumnezeu, care din slava cerească a coborât, a luat chip de om, ca pe oamenii pământeni să-i ridice în slava cerească prin viaţă sfântă şi prin înviere.
Patriarhul Daniel i-a felicitat şi pentru popular şi a evidenţiat lucrarea misionară desfăşurată de ASCOR în cei 30 de ani de activitate.
Asociaţia Studenţilor Creştin-Ortodocşi din România a fost fondată pe 14 iunie 1990 la Bucureşti cu binecuvântarea Sfântului Sinod, la iniţiativa unor studenţi şi doctoranzi de la diferite facultăţi.
ASCOR are un caracter naţional, cu filiale în toate centrele universitare din ţară: Sibiu, Craiova, Alba-Iulia, Oradea, Timişoara, Baia-Mare, Iaşi, Suceava, Bacău, Galaţi, Constanţa, Tulcea etc.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 827, Ultimul acces: 2026-06-24 12:29:15