Arh. Bucureştilor şi Serviciul Naţional de Probaţiune, parteneri în creşterea gradului de siguranţă comunitară în Bucureşti şi Ilfov[2020-12-18]de Iulian DumitraşcuArhiepiscopia Bucureştilor a semnat vineri un protocol de colaborare cu Serviciul Naţional de Probaţiune, respectiv cu Serviciul de Probaţiune Bucureşti şi cu Serviciul de Probaţiune Ilfov. Arhhiepiscopia Bucureştilor a fost reprezentată de Pr. Mihai Aurel, Vicar eparhial, şi de Pr. Ginel-Aurelian Ivan, consilier eparhial al sectorului Cimitire, Monumente şi Servicii Funerare. Serviciul Naţional de Probaţiune a fost reprezentat de doamna Adriana Popescu – Director general al Direcţiei Naţionale de Probaţiune, domnul Gabriel Oancea – şef Serviciul de Probaţiune Bucureşti, şi doamna Iuliana Bonea – şef Serviciul de Probaţiune Ilfov. Întâlnirea a avut ca obiectiv principal întărirea relaţiilor inter-instituţionale, prin aplicarea unui nou protocol între cele două părţi implicate, cu posibilitatea diversificării şi extinderii respectivului protocol în cadrul Arhiepiscopiei Bucureştilor. Între instituţiile menţionate exista o mai veche colaborare (încă din 2015), dar nu era conturat un Protocol de colaborare de forma şi conţinutul celui semnat în 18 decembrie 2020. Noul protocol acoperă următoarele arii de intervenţie: 1. sprijinirea persoanelor care au comis infracţiuni, aflate în evidenţa Serviciului de Probaţiune Bucureşti sau a Serviciului de Probaţiune Ilfov, în procesul de reintegrare socială; 2. atragerea altor instituţii şi organizaţii naţionale şi internaţionale în procesul de reintegrare socială a persoanelor care au comis infracţiuni. Scopul declarat al acestui parteneriat este: 1. creşterea gradului de siguranţă comunitară în Bucureşti şi judeţul Ilfov; 2. creşterea calităţii procesului de reintegrare socială a persoanelor sancţionate penal fără privare de libertate, în Bucureşti şi judeţul Ilfov, precum şi al persoanelor liberate condiţionat cu un rest de pedeapsă neexecutat de minim 2 ani, aflate în supravegherea Serviciului de Probaţiune Bucureşti sau a Serviciului de Probaţiune Ilfov, până la data împlinirii duratei pedepsei; 3. diminuarea recidivei la persoanele sancţionate penal fără privare de libertate, în Bucureşti şi în judeţul Ilfov, precum şi la persoanele liberate condiţionat cu un rest de pedeapsă neexecutat de minim 2 ani, aflate în supravegherea Serviciului de Probaţiune Bucureşti sau a Serviciului de Probaţiune Ilfov, până la data împlinirii duratei pedepsei. „Menirea Bisericii este aceea de a-i reintegra pe unii ca aceştia mai mult decât social, lucrând şi mai mult asupra fondului sufletesc, asemenea preotului duhovnic, pentru ca aceştia să nu repete greşelile care i-ar putea readuce în faţa Legii”, a declarat la Radio Trinitas Pr. Cons. Ginel-Aurelian Ivan. Fiind o colaborare de succes, cu impact pozitiv în domeniul muncii în folosul comunităţii, s-a propus extinderea cooperării între cele două instituţii, prin realizarea unui program-pilot, care să includă toate cele şase Protoieriile din Bucureşti. Într-o primă etapă, vor fi selectate cinci-şase parohii din fiecare Protoierie, în care să fie prestate activităţile de muncă în folosul comunităţii. Serviciul de Probaţiune şi-a manifestat disponibilitatea de a contribui la formarea persoanelor din fiecare parohie în vederea familiarizării acestora cu procedurile specifice muncii în folosul comunităţii. Grupul ţintă îl reprezintă: Persoanele faţă de care s-a dispus o sancţiune penală sau o măsură educativă neprivativă de libertate; Persoanele liberate condiţionat, cu un rest de pedeapsă neexecutat de minim 2 ani, aflate în supravegherea Serviciului de Probaţiune Bucureşti sau a Serviciului de Probaţiune Ilfov. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 671, Ultimul acces: 2026-06-23 18:46:03
|
Timp total: 0.03s...
[]:1