Vă vestesc şi eu împreună cu îngerul că Dumnezeu este cu noi, nu ne-a părăsit: IPS Nicolae în pastorala de Crăciun - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Vă vestesc şi eu împreună cu îngerul că Dumnezeu este cu noi, nu ne-a părăsit: IPS Nicolae în pastorala de Crăciun

[2020-12-18]
de Sorin Ioniţe

Pastorala de Crăciun a Mitropolitului celor două Americi este un mesaj de încurajare în faţa fricii de boală şi de moarte tot mai pregnantă în lume.
„La acest praznic slăvit vă vestesc şi eu împreună cu îngerul că Dumnezeu este cu noi, că Dumnezeu nu ne-a părăsit, că Dumnezeu nu şi-a uitat creaţia şi nu-i ignoră suferinţa, că Dumnezeu ne trimite Mântuitor. Întruparea Fiului lui Dumnezeu din Fecioara Maria este izvorul nădejdii creştinului în pronia lui Dumnezeu pentru fiecare moment al vieţuirii sale pământeşti ca pregătire pentru viaţa cea veşnică”, transmite IPS Nicolae.
Mitropolitul explică faptul că vestea venirii Mântuitorului în lume „nu este una a istoriei trecute, nu este o amintire pioasă a naşterii unui înţelept, ci este vestirea prezentului Naşterii lui Hristos”.
„Această Naştere acum ne revendică, ne cere să ne înălţăm şi să-l întâmpinăm pe Hristos cel din ceruri. Mântuirea noastră în Hristos nu este un proces pasiv, ci unul activ, unul de participare, de dăruire, de jertfire. Mântuirea este darul lui Hristos, dar se realizează prin Hristos”.
„Întreaga lume se află de mai multe luni cuprinsă de frica de boală şi de moarte, de întrebări grave privind viitorul fiecăruia, al familiei, al comunităţii şi al lumii. Creştinul poate afla răspuns la aceste întrebări mărturisind credinţa în Întruparea Fiului lui Dumnezeu pentru mântuirea noastră şi privind spre Hristos ca ţinţă a vieţuirii noastre. Dacă dorim să aflăm răspunsuri aducătoare de pace, trebuie să ne întoarcem la Hristos, să ne punem nădejdea în El, căci El este reperul neschimbat al existenţei noastre, El este acelaşi ‹ieri şi azi şi în veci›”.
Cu acest îndemn, ierarhul îl roagă pe Cel născut în iesle să ne dăruiască „sănătate şi spor în credinţă, nădejde statornică şi împăcare sufletească căci El ne este Mântuitor”.
Vezi pastorala intergrală pe site-ul oficial al Mitropoliei Ortodoxe Române a celor două Americi.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 647, Ultimul acces: 2026-06-23 18:45:49