PF Daniel de ziua onomastică: Libertatea religioasă este libertatea de a căuta viaţa veşnică[2020-12-17]de Ştefana TotorceaPreafericitul Părinte Patriarh Daniel şi-a sărbătorit ziua onomastică joi, de Sf. Proroc Daniel, printr-un moment festiv organizat restrâns în Sala Europa Christiana a Palatului Patriarhiei. Preafericirea Sa a vorbit cu acest prilej despre slujirea Bisericii ca răspuns iubitor la chemarea unică a lui Dumnezeu. Patriarhul a mai subliniat că libertatea religioasă înseamnă libertatea de a căuta viaţa veşnică. Au participat Monica Anisie, Ministrul Educaţiei şi Cercetării, Victor Opaschi, Secretar de Stat pentru Culte, coordonatorii sectoarelor Administraţiei Patriarhale şi ale Arhiepiscopiei Bucureştilor, reprezentanţii Centrului de Presă Basilica al Patriarhiei Române. „Vă felicităm pentru activitatea dedicată proiectelor educaţionale şi sociale pe care Biserica Ortodoxă Română le derulează în sprijinul semenilor noştri, a familiilor şi a copiilor, contribuind la promovarea valorilor creştine în societatea noastră”, a afirmat Ministrul Educaţiei. „Dorim să apreciem, în special în acest an cu totul deosebit pentru sistemul educaţional, activitatea derulată în sprijinul disciplinei Religie, care s-a adaptat şi diversificat ca forme şi modalităţi de realizare”, a adăugat Ministrul Monica Anisie. „Activităţi precum Ora de Religie la Televiziunea Trinitas şi 3 Minute din Ora de Religie de la Televiziunea Română şi de la Radio România Actualităţi au constituit un real sprijin pentru profesorii de Religie, dar şi un mod de informare creativ şi accesibil părinţilor şi elevilor”, a afirmat ministrul. Victor Opaschi: Patriarhul Daniel, pilduitoare devoţiune faţă de ţară Secretarul de Stat pentru Culte Victor Opaschi l-a felicitat pe Părintele Patriarh Daniel „pentru eforturile depuse (…) pentru aşezarea relaţiei dintre stat şi Biserică în cheie democratică, centrată pe exercitarea liberă a credinţei religioase, autonomia cultelor şi cooperarea cu statul în spirit de respect reciproc”. Victor Opaschi a precizat că „restricţiile care au fost adoptate de autorităţi nu se referă la libertatea credinţei, ci la formele de manifestare a credinţei în spaţiul public, care sunt în conformitate cu măsurile de protecţie adoptate peste tot în lumea civilizată”. Secretarul de Stat pentru Culte a subliniat că, în reglementările adoptate pentru prevenirea răspândirii noului coronavirus, „Guvernul României nu a inclus activităţile religioase în categoria adunărilor publice. Aceasta înseamnă că, în cazul activităţilor religioase, nu avem de a face cu o interzicere, ci doar cu reguli de distanţare fizică”. „Numărul de participanţi la activităţile religioase nu este limitat decât prin normele sanitare de distanţare fizică, în funcţie de spaţiul concret al activităţii respective”, a adăugat el. Victor Opaschi i-a urat Părintelui Patriarh în continuare „aceeaşi putere de muncă şi pilduitoare devoţiune faţă de ţară, de neamul românesc, de Biserica Ortodoxă Română şi de valorile înalte ale umanităţii”. În partea a doua a evenimentului au fost înmânate Diplomele şi medaliile Anului omagial al pastoraţiei părinţilor şi copiilor în Patriarhia Română, oferite de Părintele Patriarh Daniel Ministrului Educaţiei şi Cercetării, Secretarului de Stat pentru Culte, Cancelariei Sfântului Sinod, Arhivelor Patriarhiei Române, Bibliotecii Sfântului Sinod, Cabinetului Patriarhal, Palatului Patriarhiei, reprezentanţilor Centrului de presă Basilica şi şefilor de sectoare din Administraţia Patriarhală şi din Arhiepiscopia Bucureştilor. Lucrătorii Bisericii, misionari care răspund chemării unice a lui Dumnezeu „După cum aţi văzut, aceste diplome şi medalii au fost oferite fiecărui sector, nu doar consilierilor coordonatori, deoarece s-a pus accentul pe activitatea desfăşurată în echipă”, a spus Părintele Patriarh Daniel. „Felicităm acum, spre sfârşit de an, pe toţi cei care, cu fidelitate şi cu hărnicie, au lucrat în diferite instituţii ale Bisericii – nu doar pentru salariu, ci şi pentru mântuire, nu doar pentru retribuţie, ci şi pentru vocaţie, chemare, pentru că putea fi chemat altcineva în locul nostru pentru a sluji Biserica”. „Dar, dacă Dumnezeu ne-a preferat, aceasta se datorează nu faptului că suntem mai buni decât alţii, ci pentru că ne-a preferat. Şi atunci trebuie şi noi să preferăm pe Dumnezeu înaintea oricărei realităţi create din lumea aceasta, aşa cum ne învaţă Sfântul Maxim Mărturisitorul când formulează definiţia iubirii”, a explicat Părintele Patriarh. „Ce este iubirea? Acea stare a sufletului care preferă pe Creator înaintea oricărei creaturi. Deci pe aceasta se întemeiază activitatea în Biserică: pe răspunsul la o chemare unică şi irepetabilă.” Statul şi Biserica au coresponsabilitate pentru viaţa credincioşilor Despre provocarea pandemiei de Covid-19, Patriarhul României a afirmat: „Este nevoie întotdeauna de smerenie însoţită de rugăciune, ca Dumnezeu să ne ajute să înţelegem mai bine că atât viaţa, cât şi sănătatea sunt în primul rând daruri ale lui Dumnezeu, că ele trebuie apărate, cultivate şi trebuie să mulţumim lui Dumnezeu pentru darul vieţii şi pentru darul sănătăţii şi să contribuim la ajutorarea celor care sunt bolnavi, care sunt în stare de suferinţă, de disperare, de depresie.” „În relaţiile stat-Biserică este nevoie în continuare de mai multă consultare şi de mai multă cooperare, deoarece credincioşii noştri sunt şi cetăţenii statului, încât avem o coresponsabilitate pentru viaţa şi sănătatea lor”, a adăugat Părintele Patriarh. „Biserica se gândeşte şi la faptul că ea are misiunea de a înţelege viaţa pământească limitată, trecătoare, ca unica şansă de pregătire pentru o viaţă netrecătoare, viaţa veşnică”, a continuat Preafericirea Sa. „Această abordare religioasă a existenţei vine din faptul că omul credincios nu se mulţumeşte doar cu viaţa aceasta trecătoare şi limitată, nu se mulţumeşte să fie o fiinţă doar biologică, care sfârşeşte la mormânt, ci doreşte viaţa veşnică”. „Deci această libertate religioasă este libertatea de a nu limita libertatea omului, este libertatea de a nu trăi doar biologic până la mormânt, ci este libertatea de a căuta calea Vieţii nesfârşite în iubirea, lumina şi bucuria Preasfintei Treimi”, a explicat Părintele Patriarh Daniel. „Dacă nu înţelegem esenţialul vieţii spirituale, suntem tentaţi să credem că viaţa spirituală nu e atât de necesară pentru om ca viaţa biologică, că rugăciunea nu e tot atât de necesară, ca hrană a sufletului, precum este mâncarea materială, alimentele din supermarketuri sau hiper-marketuri. De aici vine uneori dificultatea de a considera că cele materiale sunt mai importante decât cele spirituale.” Patriarhul Daniel s-a născut în data de 22 iulie 1951 în satul Dobreşti, judeţul Timiş. Printre mentorii Preafericirii Sale se numără Arhimandritul Cleopa Ilie, naşul său de călugărie, şi Părintele Dumitru Stăniloae, îndrumătorul său la doctorat. A intrat în monahism în anul 1987, a fost Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei timp de 17 ani, iar din 2007 este Patriarhul României. Sărbătoarea oficială a Preafericirii Sale este 30 septembrie, data întronizării ca Patriarh al României. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 647, Ultimul acces: 2026-06-23 18:45:43
|
Timp total: 0.05s...
[]:1