Omagiu adus eroilor la Timişoara: Prin jertfa lor a înviat credinţa încătuşată a românilor, spune IPS Ioan[2020-12-17]de Gheorghe Anghel„Prin jertfa eroilor martiri au înviat demnitatea, dreptatea şi credinţa încătuşată ale românilor şi a fost ruptă prima verigă din lanţul care înconjura întreaga ţară”, a declarat Înaltpreasfinţitul Părinte Ioan la momentul liturgic dedicat eroilor din 1989. Privegherea şi Sfânta Liturghie au fost oficiate la Biserica Martirilor din Timişoara, în subsolul căreia se află urna cu o parte din cenuşa eroilor martiri timişoreni arşi la crematoriul de la Popeşti-Leordeni, în urmă cu 31 de ani. La Sfânta Liturghie din noaptea de 16/17 decembrie au participat Înaltpreasfinţitul Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului, preoţi din administraţia eparhială şi clerici care au luptat în decembrie 1989: pr. conf. dr. Constantin Jinga, de la Facultatea de Teologie din Timişoara, rănit prin împuşcare, şi pr. Ioan Mura de la Parohia Calacea. În data de 17 decembrie, la Catedrala din Timişoara, ierarhul a săvârşit Slujba Parastasului pentru eroii martiri timişoreni. Au participat Ambasadorul SUA în România, Adrian Zuckerman, oficialităţi centrale, locale şi judeţene, numeroşi revoluţionari, membri ai familiilor celor ucişi în Revoluţie, asociaţii şi fundaţii ale revoluţionarilor. Am aprins o lumânare şi am vărsat o lacrimă împreună cu părinţii care-şi plâng copiii, cu soţii care-şi plâng soţiile, cu soţiile care-şi plâng soţii împuşcaţi sau arşi în Revoluţie, a spus mitropolitul Ioan. Conform Hotărârii Consiliului Local al Municipiului Timişoara nr. 112/14.12.1993, la Timişoara, oraş-martir, data de 17 decembrie este zi de doliu, întrucât în această zi şi-au jertfit viaţa primii eroi din decembrie 1989. În această zi, toate instituţiile şi autorităţile publice de pe raza municipiului Timişoara au arborat drapelul de stat al României în bernă. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 685, Ultimul acces: 2026-06-24 20:15:51
|
Timp total: 0.06s...
[]:1