Românii au cea mai mare încredere în Biserică, Armată şi Academie: Barometru[2020-12-17]de Sorin IoniţeBiserica, Armata şi Academia Română ocupă primele locuri în ceea ce priveşte gradul de încredere acordat de români, potrivit primului barometru al vieţii religioase din România, prezentat miercuri în Aula Academiei Române, informează Agerpres. Cei mai mulţi dintre respondenţi au spus că au multă şi foarte multă încredere în Biserică – 71,2%. A urmat Armata cu 61,8% şi Academia Română, cu 45,6%. La acelaşi capitol, Primăria a primit 43%, Poliţia, 41,1 şi Ministerul Sănătăţii, 34%. Alte concluzii din studiu: relaţiile dintre confesiuni/religii la noi în ţară sunt bune (63,2%) majoritatea românilor cred în Dumnezeu (90,2%) 36,1% participă la slujbe o dată pe săptămână sau mai des, 68,2 % se roagă zilnic 88,5% consideră că religia nu implică în niciun fel apartenenţa României la UE şi la spaţiul euroatlantic 72% au spus că educaţia religioasă este necesară în şcoli 46,5% spun că Bisericile sunt prezentate mai degrabă negativ în presă, iar 34,9%, mai degrabă pozitiv Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 619, Ultimul acces: 2026-06-23 18:45:37
|
Timp total: 0.03s...
[]:1