Top 5 cele mai vândute titluri ale Editurilor Patriarhiei în anul 2020 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Top 5 cele mai vândute titluri ale Editurilor Patriarhiei în anul 2020

[2020-12-16]
de Ştefana Totorcea

Cele mai căutate cărţi din acest an la Editurile Patriarhiei au fost Sfânta Scriptură şi cărţile care o apropie de înţelegerea copiilor şi a unui public cât mai larg.
Topul se încheie cu Acatistierul Sfinţilor Români, publicat anul acesta, la 70 de ani de la canonizarea primilor dintre cei 150 de sfinţi români pe care îi are la ora actuală Biserica noastră.
1. Biblia
Rămâne, ca şi în ceilalţi ani, un best-seller al Editurilor Patriarhiei. Editurile Patriarhiei pun în vânzare mai multe ediţii ale Bibliei, printre care cea obişnuită, cu coperţi grena, cea cu fermoar, potrivită pentru călători, Biblia Centenară, cu introduceri preluate din ediţia jubiliară (2001), şi Biblia lui Şerban Cantacuzino, cu textul în facsimil şi transcriere.
2. Noul Testament cu Psalmii
Concentrează într-un format uşor manevrabil cele mai importante cărţi ale Sfintei Scripturi: Psaltirea şi Sfintele Evanghelii.
3. Istorisiri din Sfintele Scripturi
Prezintă cele mai semnificative evenimente biblice pe înţelesul tuturor, însoţite de ilustraţiile realizate de Serioja Popov în tradiţia iconografică ortodoxă.
4. Mica Biblie
Este o antologie substanţială de texte biblice, ilustrată cu icoane şi hărţi istorice ale Ţării Sfinte, este cartea despre care Părintele Patriarh Daniel a afirmat că, în vremea comunismului, „a reuşit, sub smeritul ei titlu,… să aducă în sufletele multor credincioşi lumina şi mângâierea cuvântului dumnezeiesc”.
5. Acatistierul Sfinţilor Români, vol. I şi vol. II
Este o nouă apariţie din categoria cărţilor de cult şi care se vinde foarte bine. Cuprinde zeci de acatiste revizuite şi aprobate de Sf. Sinod. A fost publicat în 2020, anul în care s-au împlinit 70 de ani de când Patriarhul Justinian a iniţiat primele canonizări de sfinţi români.
Volumele pot fi comandate din Librăria Cărţilor Bisericeşti, unde se găsesc şi oferte cu reducere de preţ, şi unele cărţi disponibile integral online.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 640, Ultimul acces: 2026-06-23 18:45:32