Stareţul Efrem: Patriarhul Daniel dă strălucire şi o poziţie sănătoasă Bisericii. Catedrala Naţională, o lucrare importantă[2020-12-15]de Ştefana TotorceaCanalele online ale Televiziunii Trinitas TV a Patriarhiei Române au transmis luni în direct telesinaxa Părintelui Arhimandrit Efrem Koutsou, Stareţul Mănăstirii Vatoped din Sfântul Munte Athos, cu credincioşii români. Cu binecuvântarea Părintelui Patriarh Daniel, stareţul vatopedin a vorbit despre semnificaţia Postului Naşterii Domnului. În deschidere, el a oferit gânduri de preţuire pentru Părintele Patriarh Daniel şi lucrarea sa. Întâlnirea online a fost inaugurată de Preasfinţitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor. „Ne bucurăm de prezenţa Părintelui Arhimandrit Efrem în această seară”, a spus ierarhul român. „Întotdeauna cuvântul lui este aşteptat, pentru că vine dintr-un loc special – mănăstirea pe care o conduce de multă vreme şi Muntele Athos, cetate a Ortodoxiei”. „Adresăm cuvinte de mulţumire din partea Părintelui Patriarh Daniel pentru prezenţa sa şi ne bucurăm, aşteptând acum cuvânt de întărire din experienţa pe care a dobândit-o, în special în Grădina Maicii Domnului”, a mai spus Preasfinţitul Părinte Timotei. Este o binecuvântare că PF Daniel a fost ales patriarh Părintele Arhimandrit Efrem Vatopedinul a spus că l-a cunoscut pe Părintele Patriarh Daniel. „Am văzut dragostea Preafericirii Sale pentru Biserică, pentru întreaga Ortodoxie, durerea pentru poporul său”, a spus stareţul. „Cred că această mare străduinţă şi osteneală pe care o face pentru a se zidi această mare biserică în Capitala României este o lucrare foarte însemnată a patriarhului”, a adăugat stareţul Efrem, referindu-se la Catedrala Mântuirii Neamului, numită şi Catedrala Naţională. Interesul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel pentru mijloacele de comunicare în masă ale Bisericii „arată dorul său de a ajuta poporul să-L găsească pe Dumnezeu”, a continuat Părintele Stareţ Efrem. „Este o binecuvântare faptul că a fost ales acest om patriarh, pentru că greutatea personalităţii sale dă strălucire şi o poziţie sănătoasă Bisericii”, a afirmat arhimandritul. „Pentru că, fraţii mei, o ţară poate să se ostenească în plan politic, să facă ceea ce poate, însă comoara poporului – şi mă refer la poporul meu şi la poporul dumneavoastră, care sunt popoare ortodoxe – este Ortodoxia noastră.” „Şi, atunci când avem păstori care cu adevărat împodobesc Ortodoxia şi o promovează într-un chip adevărat, ne bucurăm şi îl slăvim pe Dumnezeu”, a continuat el. „De aceea, Părintele Patriarh Daniel, căruia îi cer binecuvântarea şi îi pun metanie, este acest om care împodobeşte Biserica Ortodoxă şi vrea să dea mărturia adevărată a lui Iisus Hristos”. „Şi noi întotdeauna ne rugăm cu smerenie la fiecare Sfântă Liturghie, îl pomenim şi cu smerenie cerem întărirea şi luminarea sa de sus”. Coronavirusul, semnul vremurilor. Noi respirăm oxigenul harului Duhului Sfânt Stareţul le-a adresat un cuvânt de încurajare credincioşilor, spunând că „este o mare binecuvântare această vreme pe care o trăim acum, cu toate că ne biciuieşte coronavirusul, care este şi el un semn al vremurilor”. „Cu toate acestea, noi respirăm oxigenul adevărat, care este harul Duhului Sfânt, pe care îl dobândim şi îl gustăm numai în Biserică”, a explicat duhovnicul. „De aceea, Îl slăvim pe Dumnezeu, pentru că suntem creştini ortodocşi, pentru că se cern roadele adevărate ale credinţei creştine”, a afirmat el. Hristos, primul monah; Maica Sa, prima monahie La sugestia Părintelui Patriarh Daniel, Arhimandritul Efrem a ţinut o prelegere despre Postul Naşterii Domnului. „Cunoaştem cât de ascetică este Biserica Ortodoxă, pentru că se identifică cu Însuşi Hristos, Dumnezeu şi Omul”, a spus Părintele Stareţ Efrem. „Să nu uităm că Hristos, ca Dumnezeu-Cuvântul întrupat, S-a pogorât din ceruri şi S-a făcut Dumnezeu şi Om – subliniez: 100% Dumnezeu şi 100% Om. Lucrul acesta trebuie subliniat”, a menţionat arhimandritul. „Şi, îndată după Botez, S-a dus în duh în Pustie. De ce S-a dus în Pustie?” „S-a dus în Pustie ca să arate că era ascet. Şi Hristos este cel dintâi monah în Biserica noastră ortodoxă. Şi prima monahie este Maica Sa. Aşa spune Sf. Grigorie Palama, cel iubitor de Maica Domnului”, a explicat stareţul. „Lui nu-I trebuia postul. Însă toată vieţuirea Sa a fost ca să ne arate cu fapta cum se săvârşeşte tămăduirea omului de după Cădere”. După prelegere, arhimandritul a stat de vorbă cu credincioşii, într-o sesiune de întrebări şi răspunsuri moderată de Părintele Vasile Ioana. Printre participanţi s-a numărat şi cunoscutul realizator de emisiuni radiofonice Daniel Buzdugan. Arhimandritul Efrem, Stareţul Lavrei Vatopedu din Sf. Munte Athos, s-a născut în 1956 în Cipru. Părinţii săi munceau pământul. A absolvit Facultatea de Teologie a Universităţii din Atena. La 19 ani a ajuns prima dată în Sfântul Munte, unde părintele Efrem Katunakiotul i-a prezis că se va călugări, deşi el se împotrivea gândului. În 1982 a fost tuns în călugărie în obştea de la Nea Skiti a părintelui Iosif Vatopedinul, ucenic al Cuviosului Iosif Isihastul (†1959). Obştea s-a mutat în Mănăstirea Vatopedu în 1990, iar părintele Efrem a fost ales stareţ. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 688, Ultimul acces: 2026-06-23 19:42:06
|
Timp total: 0.03s...
[]:1