Filarmonica din Sibiu şi-a readus publicul în sală, prin Zoom - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Filarmonica din Sibiu şi-a readus publicul în sală, prin Zoom

[2020-12-15]
de Sorin Ioniţe

Filarmonica de Stat din Sibiu este prima instituţie de acest fel din ţară care a amplasat monitoare printre scaunele din sală, pentru ca spectatorii să se poată conecta cu ajutorul aplicaţiei „Zoom” şi să participe la concert.
Primul spectacol de acest fel a avut loc joi, 10 decembrie, la ora 19:00. Concertul a fost transmis în direct din Sala Thalia a Filarmonicii din Sibiu şi a putut fi urmărit gratuit pe canalul de YouTube, pagina de Facebook şi aplicaţia Filarmonica Sibiu.
„Pentru că despărţirea de public este prea lungă şi pentru că nu dorim să încheiem acest an fără să avem publicul în sală, alături de artişti, am apelat la tehnologie pentru a avea spectatorii alături de noi. Astfel, cu ajutorul aplicaţiei ‘zoom’ oricine poate fi prezent în sală, prin intermediul monitoarelor pe care le-am amplasat printre scaune”, se precizează într-un comunicat al Filarmonicii din Sibiu citat de Agerpres.
Concertul de joi a fost susţinut de Orchestra Filarmonicii Sibiu – condusă de la pupitrul dirijoral de Cristian Lupeş. „Vedetele” repertoriale din eveniment au fost Enescu şi Copland.
„Vom repeta această experienţă fruomasă şi nu doar atât… vă mai pregătim câteva surprize pentru acest final de an”, au transmis reprezentanţii filarmonicii.
Sibiul a ieşit luni, 14 decembrie, din carantină. Cu toate acestea, rata de infectare cu SARS–COV-2 depăşeşte 3 cazuri la mia de locuitori şi nu se pot organiza încă spectacole, concerte sau festivaluri.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 629, Ultimul acces: 2026-06-23 18:45:10