Sănătatea omului, viaţa şi moartea, toate sunt în mâna lui Dumnezeu: PS Siluan al Ungariei în Pastorală[2020-12-15]de Iulian Dumitraşcu„Sănătatea omului, viaţa şi moartea, şederea noastră aici şi plecarea din această lume, toate sunt în mâna lui Dumnezeu”, afirmă Episcopul Siluan al Ungariei în Pastorala de Crăciun 2020. „Bineînţeles, că şi a doctorilor, până la un oarecare punct, dar dincolo de aceasta, toate sunt în mâna lui Dumnezeu şi în purtarea Sa de grijă”, spune Preasfinţia Sa. În mesajul pastoral, ierarhul face referire la vremurile tulburi pe care le trăim. „Nu trebuie să ne lăsăm copleşiţi de sentimente negative asupra lui Dumnezeu şi a aproapelui nostru, asemenea lui Irod şi nici să credem că în lumea aceasta doar noi le putem face pe toate”. „Nici măcar dacă deţinem mijloace foarte moderne şi posibilităţi mai multe decât oamenii din vremea Naşterii lui Iisus”. „S-a văzut, în timpul acestei pandemii, că ele nu sunt nici pe departe atât de puternice, pe cât ne închipuiam. Şi nici măcar boala aceasta, care a făcut ravagii în lumea întreagă, nu trebuie să ne sperie”. Episcopul oferă antidotul la situaţia generată de Covid-19 şi îndeamnă la redescoperirea Naşterii Domnului. „Să încercăm şi noi să trecem peste toate, să redescoperim Naşterea Domnului şi să ne bucurăm de ea, chiar şi în aceste vremuri ciudate şi grele pentru întreaga lume”. „Să ne străduim să întărim legătura noastră personală cu Dumnezeu, prin rugăciune mai multă, înălţată zilnic către Iisus Hristos, Domnul şi Mântuitorul nostru şi prin fapte bune, către aproapele nostru şi să trecem, cu ajutorul Lui, peste toate încercările şi greutăţile, care ne stau înainte!”, spune Episcopul Siluan al Ungariei. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 628, Ultimul acces: 2026-06-23 18:45:08
|
Timp total: 0.03s...
[]:1