Vizita PS Călin Ioan Bot la Seminarul Teologic Orădean[2020-12-16]Comunitatea Seminarului din Oradea a avut bucuria să îl primească în data de 15 decembrie 2020, pe Preasfinţitul Călin Bot, Episcop auxiliar al Eparhiei de Lugoj. Acesta a celebrat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie alături de noi, în cadrul căreia, în momentul cuvenit predicii, adică după Evanghelie, a ţinut să sublinieze două aspecte importante din viaţa unui seminarist, preot sau Episcop.Primul este reprezentat de relaţia de iubire cu Dumnezeu, de dialogul personal pe care îl avem cu Creatorul nostru; acest dialog trebuie să fie mereu învăluit de iubire, o iubire trăită, reală, care să aibă o bază concretă. Al doilea aspect îl regăsim cu ajutorul termenului revelator „şantier”. Viaţa noastră, spunea Preasfinţitul, a fost, este şi va fi un „şantier”, indiferent de poziţia în Biserică. Vocaţia creştinului cheamă la un „şantier spiritual”, un loc şi o stare de continuă creştere şi învăţare. La aceste două aspecte am fost invitaţi să medităm, să încercăm să le înţelegem, ca mai apoi să punem în act credinţa noastră. După celebrarea Sfintei Liturghii, am luat împreună micul dejun, acesta fiind urmat de tradiţionalul colind, moment plin de încărcătură spirituală şi bucurie. Preasfinţia Sa a încheiat momentul încurajându-ne pe drumul pe care l-am ales, menţionând că ne poartă în rugăciunile sale. Îi mulţumim pentru că a venit în mijlocul nostru şi îl asigurăm că îl purtăm în rugăciunea comunităţii noastre, şi îi dorim păstorire rodnică, binecuvântată de Dumnezeu. Ca semn al vizitei la Seminarul nostru, PS Călin a primit în dar o cruce de binecuvântare, prelucrată în lemn şi o ie tradiţională. (redacţia SeminarOradea.ro) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 619, Ultimul acces: 2026-06-23 18:44:52
|
Timp total: 0.03s...
[]:1