Liturghie în Polonia pentru 640 de copii nenăscuţi - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Liturghie în Polonia pentru 640 de copii nenăscuţi

[2020-12-17]
Episcopul Kazimierz Gurda de Siedlce a celebrat Liturghia din 12 decembrie, în biserica Sfânta Treime din Gończyce, la 80 km sud-est de capitala Varşovia, pentru 640 de copii nenăscuţi. La predică a spus: „Aceşti copii au dreptul la o înmormântare demnă, deoarece sunt persoane încă din momentul concepţiei. Dreptul la viaţă este un drept care nu poate fi luat de la nimeni, inclusiv şi mai ales de la un copil fără apărare, aflat în pântecul mamei. Oricine a primit darul vieţii de la Dumnezeu are dreptul la viaţă şi are dreptul la iubire. Chiar dacă istoria lor de viaţă s-a încheiat în câteva luni, chiar înainte de a se naşte, nu înseamnă că au încetat să mai existe. Viaţa persoanei se schimbă, dar nu se termină. Viaţa lor continuă. Dumnezeu a prelungit-o pentru toată veşnicia.”

După Liturghie, sicriele copiilor nenăscuţi au fost îngropate solemn într-un cimitir din apropiere. Sicriele conţineau rămăşiţele trupeşti ale copiilor care au murit la naşteri terminate în deces, în avorturi spontane, respectiv avorturi provocate. Au fost colectate din diferite spitale, în principal din Varşovia. Ceremonia a fost iniţiativa Mariei Bienkiewicz, de la Fundaţia Noul Nazaret, care încă din 2005 organizează înmormântări pentru copii nenăscuţi. În acel an, Spitalul Sfânta Familie din Varşovia a început să pună în practică noi principii pentru îngrijirea trupurilor copiilor ce au murit înainte de naştere, sub îndrumarea directorului de atunci, prof. Bogdan Chazan. Principiile au fost adoptate de alte spitale, dar unele instituţii încă păstrează trupurile pe termen nelimitat.
Avortul este din nou subiect de dispute aprinse în Polonia, după ce curtea constituţională a ţării a declarat pe 22 octombrie că o lege care permite avortul pentru anomalii fetale era neconstituţională. Conform unei legi introduse în 1993, avortul este permis în Polonia numai în cazurile de viol sau incest, de risc pentru viaţa mamei sau de anomalie fetală. În fiecare an au loc aproximativ 1.000 de avorturi legale în ţară. Marea majoritate se efectuează în cazuri de anomalie fetală. Hotărârea, care nu poate fi atacată, ar putea duce la o reducere semnificativă a numărului de avorturi din Polonia. Decizia a stârnit proteste la nivel naţional, dintre care unele au vizat Biserica Catolică. Protestatarii au întrerupt Liturghii în timp ce ţineau pancarte ce susţineau avortul, au desenat pe proprietăţi ale Bisericii, au vandalizat statui ale Sfântului Papă Ioan Paul al II-lea şi au scandat lozinci către clerici.
După înmormântarea copiilor nenăscuţi din Gończyce, Episcopul Gurda a fost invitat să tragă un clopot binecuvântat de Papa Francisc în septembrie. Clopotul este decorat cu o imagine cu ultrasunete a unui copil nenăscut şi un citat din Fericitul Jerzy Popiełuszko: „Viaţa unui copil începe sub inima mamei.” În plus, clopotul are două tăbliţe, simbolizând cele Zece Porunci. Pe prima sunt cuvintele lui Isus: „Să nu credeţi că am venit să desfiinţez legea” (Matei 5,17), iar pe a doua este porunca: „Să nu ucizi” (Exod 20,13). Papa a spus în septembrie că clopotul „va însoţi evenimente care vizează amintirea valorii vieţii umane de la concepţie până la moartea naturală”. „Fie ca sunetul său să trezească conştiinţa legiuitorilor şi a tuturor oamenilor de bunăvoinţă din Polonia şi din întreaga lume”, a spus el pe 23 septembrie.

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 647, Ultimul acces: 2026-06-23 18:44:44