Episcopii de Lugoj şi Oradea colindaţi online de seminariştii clujeni[2020-12-19]Vestea Naşterii Domnului adusă prin intermediul colindului este diferită în acest an, adaptându-se la recomandările perioadei de pandemie. Joi, 17 decembrie, studenţii de la Institutul Teologic Eparhial „Sfântul Ioan Evanghelistul” din Cluj, însoţiţi de pr. dr. Marius-Grigore Furtună, rectorul institutului, au colindat online prin platforma Zoom, pe Preasfinţiile lor, Alexandru şi Ioan.Momentul a avut loc în sala mare a Palatului Episcopal din Lugoj, unde a fost amenajat echipamentul tehnic necesar transmisiunii live pe internet. A fost prezent şi personalul care lucrează în cadrul Episcopiei de Lugoj. Studenţii teologi au fost dirijaţi de sr. Cecilia Flueraş CMD, responsabilă cu formarea muzicală a seminariştilor în parcursul formativ al seminarului. La sfârşit, aflăm din materialul biroului de presă al Eparhiei de Lugoj, cei doi Episcopi au mulţumit corului de teologi pentru bucuria de a colinda pe cei prezenţi şi – de asemenea – i-au încurajat în pregătirea pentru preoţie, îndemnându-i să devină preoţi buni. Au transmis sărbători fericite şi arhiereşti binecuvântări pentru ei, pentru profesori şi pentru părinţi, precum şi pentru toţi cei dragi. În aceeaşi zi, aflăm de pe EGCO.ro, aceeaşi seminarişti l-au colindat, prin aplicaţia Zoom, şi pe Preasfinţitul Virgil Bercea, Episcop greco-catolic de Oradea. „Dorim studenţilor, formatorilor, clerului şi tuturor oamenilor de bine din Eparhia de Cluj-Gherla, sărbători fericite cu haruri şi binecuvântări de la Domnul!”, citim în materialul amintit. Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 802, Ultimul acces: 2026-06-23 18:44:29
|
Timp total: 0.03s...
[]:1