Soţia Pr. Ilie Chişcari vorbeşte despre viaţa de după accident: Am fost „condusă” de o forţă superioară[2020-12-14]de Iulian DumitraşcuEma Chişcari, soţia Părintelui Chişcari care a trecut în veşnicie în urmă cu şase ani din cauza unui accident auto, a vorbit într-un interviu despre viaţa de după tragedia care i-a schimbat complet viaţa. La momentul accidentului, era însărcinată cu a doua fetiţă. Prima fetiţă avea 1 an şi 2 luni. Ea prezentat cum s-au desfăşurat evenimentele din nefericita zi de 19 octombrie 2014 şi a afirmat: „Aveam senzaţia că sunt într-un vis. Eram ca sub anestezie şi totul se întâmpla, cumva, în reluare”. „Ciudat e că nu ştiu multe lucruri care s-au întâmplat în zilele acelea. Ştiu doar că îmi repetam că trebuie să fiu cât pot de calmă şi de puternică să nu pierd sarcina. Toată energia mi-o luam de la Irina”. Potrivit propriei experienţe, Ema Chişcari a mărturisit că tot ce se poate face pentru persoanele care trec prin astfel de situaţii este „să fii”: „Au fost oameni care au ştiut să facă acest lucru în cazul meu. Au fost oameni care au devenit mâna mea dreaptă – cum îmi place mie să le zic”. „Acelea au fost momentele care au definit multe relaţii ulterioare. Unii oameni au apărut în viaţa mea şi au rămas definitiv, alţii au venit şi au plecat, iar alţii au dispărut ca şi cum nici n-ar fi existat vreodată în viaţa mea”. Mama celor două fete a explicat cum de a avut puterea de a gestiona noua realitate din viaţa ei. „Ştiu că atunci când s-au mai liniştit puţin oamenii din jur şi am rămas eu cu mine şi gândurile mele, am realizat că, de fapt, în toată perioada asta am fost condusă doar de o forţă superioară mie”. „Toate cele prin care am trecut au fost sub o susţinere clară pe care am simţit-o de dincolo de lumea asta”. „Nu am nici cel mai mic dubiu că toată forţa şi energia (şi de atunci şi cea pentru anii care au urmat) au venit de la Dumnezeu. De multe ori, realizez că singură, ca om, nu făceam faţă”. După o scurtă prezentare a soţului ei, Ema Chişcari a mărturisit la ce concluzie a ajuns în cei şase ani care s-au scurs de la tragicul accident. „Am realizat că viaţa trebuie trăită moment cu moment, trăită ca şi cum ar fi mereu ultima zi. Am aflat că toate trec, fie bune, fie rele!” „Nimic nu e veşnic şi, într-un final, tot ceea ce contează este ceea ce rămâne mereu în urma ta: modul în care eşti amintit, modul în care ai trăit, modul în care ai reuşit să atingi sufletele cu care ţi s-a intersectat viaţa”. Ema le-a crescut în mare parte fără ajutor pe cele două fete ale sale şi ale Părintelui Ilie. Acestea urmează lecţii de pian şi balet. Despre tatăl lor, ele ştiu că „a plecat la Doamne-Doamne”. „Se uită la pozele cu el, vorbim despre el. Nu ştiu detaliile urâte despre accident sau despre ce s-a întâmplat după accident. Am încercat să le prezint situaţia fără să le mint, doar să omit urâtul din poveste”. „Dar e greu! E foarte greu să gestionezi aşa ceva. Cea mică plânge, de multe ori, că ea nu l-a văzut niciodată, că nu are şi ea poze cu el, iar noi avem”. „Cea mare, de exemplu, a venit într-o zi de la şcoală plângând în hohote că îi e dor de tati… Te rup lucrurile astea… E greu de dus aşa ceva…”. Interviul integral poate fi lecturat aici. Părintele Ilie Chişcari era în drum spre biserica unde slujea atunci când a avut loc accidentul fatal. În a treia zi de la adormirea Părintelui Ilie Chişcari, Patriarhul Daniel a oficiat o slujbă de pomenire pentru odihna sufletului tânărului preot şi a transmis un mesaj de condoleanţe în care l-a numit „teolog erudit şi un păstor blând”. Părintele Ilie Chişcari S-a născut la 18 iulie 1983 în Suceava. A absolvit Seminarul Teologic Liceal Sf. Gheorghe din Botoşani (2003), Facultatea de Teologie Ortodoxă „Patriarhul Justinian” din cadrul Universităţii Bucureşti (2007), a urmat cursurile masterale „Exegeză şi ermineutică biblică” în cadrul aceleiaşi Facultăţi (2007 – 2009). În perioada 2008 – 2009 a urmat un curs propedeutic la Facultatea de Ştiinţe Biblice şi Arheologice „Studium Biblicum Franciscanum” din Ierusalim, din cadrul Universităţii Pontificale „Antonianum”, iar din oct. 2009 devine student al acestei instituţii de învăţământ. În perioada 2009 – 2012 urmează cursurile şcolii doctorale la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Andrei Şaguna” din cadrul Universităţii „Lucian Blaga” – Sibiu, disciplina „Noul Testament”. În perioada 2007-2008 a îndeplinit funcţia de Asistent de Cercetare al „Centrului de Studii Interreligioase şi Interdisciplinare” din cadrul Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Patriarhul Justinian” a Universităţii din Bucureşti, iar între anii 2008-2011 a fost corespondent oficial la Ierusalim al Centrului de presă „Basilica” al Patriarhiei Române. Începând cu anul 2013 şi-a desfăşurat activitatea la Editurile Patriarhiei Române, în cadrul sectorului Carte Teologică. A fost hirotonit preot pe seama Parohiei Dudu II, Protoieria Ilfov Sud, la 25 martie 2014. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 764, Ultimul acces: 2026-06-24 09:40:57
|
Timp total: 0.03s...
[]:1