Patriarhului Irinej a fost pomenit la Catedrala Sf. Sava din Belgrad[2020-12-14]de Ştefana TotorceaEpiscopul Stefan de Remesia a oficiat duminică Sfânta Liturghie şi slujba de pomenire la mormântul Patriarhului Irinej din Catedrala Sf. Sava de la Belgrad. La Sfânta Liturghie au fost pomeniţi şi Mitropolitul Amfilohie de Muntenegru şi Episcopul Milutin de Valjevo. Foto credit: Spc.rs După slujbă, Părintele Episcop Stefan a ţinut un discurs în care l-a omagiat pe Patriarhul Irinej. Foto credit: Spc.rs Preafericitul Irinej a fost ales patriarh în anul 2010 şi a condus Biserica Serbiei timp de zece ani. A trecut la Domnul în data de 20 noiembrie. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 727, Ultimul acces: 2026-06-24 10:22:44
|
Timp total: 0.03s...
[]:1