Sibiu | Expoziţia „Casa Regală a României, păstrătoare şi promotoare a tradiţiilor româneşti”[2020-12-14]de Ştefana TotorceaExpoziţia „Casa Regală a României, păstrătoare şi promotoare a tradiţiilor româneşti” va fi inaugurată marţi la Biblioteca Judeţeană ASTRA Sibiu. Aceasta oferă publicului mărturii despre modul în care sărbătorile, obiceiurile şi tradiţiile populare româneşti s-au regăsit în viaţa şi activitatea membrilor Casei Regale a României. În expoziţie sunt prezentate fotografii din colecţiile Muzeului Naţional Cotroceni şi ale altor instituţii culturale partenere: Arhivele Naţionale ale României, Muzeul Naţional al Ţăranului Român, Muzeul Municipiului Bucureşti, Muzeul Naţional de Istorie a României, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, colecţia Daniel Mladin. „Sărbătorile, obiceiurile şi ritualurile populare româneşti au reprezentat de-a lungul timpului, asemenea costumelor tradiţionale, cea mai eficientă formă de legătură între generaţii, contribuind, alături de limbă, cultură, religie, la identitatea românească”, transmit organizatorii. „Fie că ne referim la obiceiurile calendaristice populare, ca exemplu, cele din preajma Crăciunului (Pluguşorul, Capra, Sorcova, Cântecele de Stea) sau cele de primăvară-vară – Mărţişorul, alături de cele aflate în jurul Paştelui (Floriile, încondeierea ouălor), fie la cele familiale, legate de naştere, căsătorie, au fost cunoscute, susţinute şi, în parte, celebrate de-a lungul timpului de Familia Regală a României”, se mai spune în comunicatul de prezentare. Expoziţia poate fi vizitată în foaierul Bibliotecii Judeţene ASTRA Sibiu în perioada 15 decembrie 2020 – 20 ianuarie 2021. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 703, Ultimul acces: 2026-06-24 09:40:57
|
Timp total: 0.33s...
[]:1