800 de actori pomeniţi la Mănăstirea Radu Vodă. Lamia Beligan: Un gest firesc pentru cine crede în Înviere[2020-12-14]de Ştefana TotorceaActorii şi-au serbat luni ocrotitorul, pe Sfântul Mucenic Filimon, la Mănăstirea Radu Vodă din Bucureşti. În ziua de pomenire a acestuia, actorii au participat la Sfânta Liturghie, unde au dat un pomelnic cu peste 800 de nume ale artiştilor dramatici în viaţă şi ale celor plecaţi la Domnul. Tot de ziua Sfântului Filimon s-au împlinit 102 ani de la naşterea maestrului Radu Beligan. Fiica lui, actriţa Lamia Beligan, a participat la slujbă. „În fiecare an, în data de 14 decembrie, ne întâlnim o mână de actori. Fiind şi ziua tatei, am fost şi mai emoţionată”, a declarat artista pentru Basilica.ro. „La slujbă au fost pomeniţi şi colegii noştri, dar mai ales cei adormiţi. Sunt mulţi actori importanţi care au plecat la Domnul. Îi purtăm în inimile noastre, ne rugăm pentru ei, dar îi pomenim şi în Biserică. Pentru orice creştin ortodox, care crede în Hristos şi în Înviere, este un gest firesc”, a adăugat ea. „Îi suntem recunoscători Părintelui Ipolit, care a oficiat slujba, şi Mănăstirii Radu Vodă, ai cărei părinţi sunt iubitori de artişti şi prieteni ai noştri”, a mai spus Lamia Beligan. Pomelnicul cu peste 800 de nume de actori vii şi adormiţi a fost realizat prin implicarea actorilor Alina Tomi şi Tomi Cristin, soţ şi soţie. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 737, Ultimul acces: 2026-06-24 13:01:16
|
Timp total: 0.03s...
[]:1