ATOR Banatul de Munte şi voluntarii din Eparhia Caransebeşului au încălţat 500 de copii: Ghetuţele lui Moş Nicolae[2020-12-13]de Ştefana TotorceaVoluntarii de la ATOR Banatul de Munte şi cei de la centrele de tineret ale Episcopiei Caransebeşului au încălţat în ultima săptămână peste 300 de copii din judeţul Caraş-Severin. Alte 200 de perechi de încălţări au fost oferite prin implicarea voluntarilor de la parohii. Campania se intitulează „Ghetuţele lui Moş Nicolae” şi este la a treia ediţie. Pe lângă cele peste 500 de perechi de ghete, copiii au mai primit 11 tablete pentru şcoala online, îmbrăcăminte de iarnă, rechizite, alimente şi dulciuri în valoare totală de aproximativ 40.000 lei. Activităţile de colectare şi oferire a darurilor s-au desfăşurat prin implicarea clericilor, lucrătorilor de tineret şi a enoriaşilor care au putut dona, informează Părintele Mihai Ciucur, coordonatorul campaniei şi al Centrului de tineret Moniom, unde îşi desfăoară activitatea voluntarii de la ATOR Banatul de Munte. Campania „Ghetuţele lui Moş Nicolae” este încă în desfăşurare, urmând să se încheie în data de 15 decembrie, dar şi-a atins deja obiectivul de a încălţa cel puţin 500 de copii fără posiblităţi materiale. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 723, Ultimul acces: 2026-06-21 08:16:27
|
Timp total: 0.03s...
[]:1